Biostymulator wzrostu nasion. Polski robot zbada plony

Polski biostymulator sprawdza jakość plonów nasion na polu. Sam przemieszcza się po uprawie, naświetla rośliny laserem, wykrywa i koryguje różne nieprawidłowości. Za projektem stoi startup Hugo Green Solutions.

Kukurydza
Kukurydza
Źródło zdjęć: © Getty Images

Robot, który powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, jest w stanie wykryć obecność patogenów chorobotwórczych w roślinie i potrafi przeprowadzać punktowe zabiegi agrotechniczne. Dzięki zastosowaniu biostymulatora, można znacząco ograniczyć stosowanie środków chemicznych.

Opracowywane są dwie technologie. Pierwsza z nich to naświetlanie roślin przed siewem. Obecnie jest ona już zgłoszona do ochrony patentowej. Z kolei technologia naświetlania roślin po ich wzejściu jest aktualnie w fazie testów polowych.

Główną zaletą robota jest fakt, że może on zastąpić stosowanie środków chemicznych. Obecnie potrafi on wykonać naświetlanie, opryski i dokarmianie roślin. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie wachlarza jego umiejętności.

Według informacji, których udzieliła rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego, Izabella Majewska, robot, który powstał na uczelni, może być stosowany zarówno w szklarni, jak i na polu. Oznacza to, że znajdzie swoje zastosowanie w wielu sektorach branży rolniczej.

Według informacji PAP, twórcy technologii Hugo - Growth Stimulator i Hugo - Robot Rolniczy zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że jest ona ekologiczna. Pozwoli ona znacząco zmniejszyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko naturalne. Badanie roślin polega na analizie obrazu uzyskanego z sensorów spektralnych. Rozwiązanie to pozwala rozpoznawać wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz patogeny chorobotwórcze.

Źródło artykułu:WP Tech
ekologiczne rolnictworobotpolski wynalazek
Komentarze (28)