Biostymulator wzrostu nasion. Polski robot zbada plony

Kukurydza
Kukurydza
Źródło zdjęć: © Getty Images

27.06.2021 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski biostymulator sprawdza jakość plonów nasion na polu. Sam przemieszcza się po uprawie, naświetla rośliny laserem, wykrywa i koryguje różne nieprawidłowości. Za projektem stoi startup Hugo Green Solutions.

Robot, który powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, jest w stanie wykryć obecność patogenów chorobotwórczych w roślinie i potrafi przeprowadzać punktowe zabiegi agrotechniczne. Dzięki zastosowaniu biostymulatora, można znacząco ograniczyć stosowanie środków chemicznych.

Opracowywane są dwie technologie. Pierwsza z nich to naświetlanie roślin przed siewem. Obecnie jest ona już zgłoszona do ochrony patentowej. Z kolei technologia naświetlania roślin po ich wzejściu jest aktualnie w fazie testów polowych.

Główną zaletą robota jest fakt, że może on zastąpić stosowanie środków chemicznych. Obecnie potrafi on wykonać naświetlanie, opryski i dokarmianie roślin. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie wachlarza jego umiejętności.

Według informacji, których udzieliła rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego, Izabella Majewska, robot, który powstał na uczelni, może być stosowany zarówno w szklarni, jak i na polu. Oznacza to, że znajdzie swoje zastosowanie w wielu sektorach branży rolniczej.

Według informacji PAP, twórcy technologii Hugo - Growth Stimulator i Hugo - Robot Rolniczy zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że jest ona ekologiczna. Pozwoli ona znacząco zmniejszyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko naturalne. Badanie roślin polega na analizie obrazu uzyskanego z sensorów spektralnych. Rozwiązanie to pozwala rozpoznawać wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz patogeny chorobotwórcze.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także