Będą prowadzić testy atomowe na superkomputerze

Będą prowadzić testy atomowe na superkomputerze

29.09.2009 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francja buduje nowy superkomputer mający służyć do symulacji testów z bronią atomową. Tera 100 zostanie uruchomiona w połowie 2010 roku w podparyskim Bruyères-le-Châtel - donoszą francuskie media

Tera 10. będzie wykonywać biliard obliczeń na sekundę - w aktualnym rankingu superkomputerów TOP500 plasowałaby się zatem na trzecim miejscu, za używanymi przez amerykański Departament Energetyki systemami firm IBM i Cray, ale przed rozbudowanym obecnie modelem JuGene centrum badawczego w Jülich. Poprzedniczka Tery 100, działająca od 2005 roku Tera 10 osiąga mniej więcej jedną dwudziestą tej mocy obliczeniowej. Tera 100 jest budowana przez francuską firmę Bull i będzie kosztować od 50 do 70 milionów euro.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Dzięki tego typu maszynom nie jest konieczne odpalanie głowic atomowych w ramach prób z nowymi rodzajami broni jądrowej. Od 1996 roku Francja nie wykonuje takich testów. Rada Bezpieczeństwa ONZ, która w ostatnich dniach obradowała pod przywództwem amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, wezwała wszystkie kraje do ratyfikowania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz układu o wstrzymaniu prób atomowych z 1996 roku. Ministrowie spraw zagranicznych z całego świata domagają się natychmiastowego zaprzestania testów z bronią jądrową. Stany Zjednoczone, Iran, Korea Północna i sześć innych państw nie ratyfikowało jeszcze traktatu, blokując jego wejście w życie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także