ycipk-4kiijz

BAE Systems rozwija autonomiczną łódź bojową

Brytyjski koncern z branży obronnej BAE Systems planuje wprowadzenie autonomicznych łodzi uzbrojonych w karabiny maszynowe. Wojskowe bezzałogowce służyły przede wszystkim w powietrzu. Teraz coraz chętniej schodzą na ląd i wodę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autonomiczna łódź Pacific 950 opracowywana przez BAE Systems
Autonomiczna łódź Pacific 950 opracowywana przez BAE Systems (BAE Systems)
ycipk-4kiijz

BAE Systems zakończyło pierwszy etap testów bezzałogowej łodzi bojowej. Producent pisze, że jego maszyna pozwoli na "wykonywanie cięższych i dłuższych zadań, które wykraczają poza możliwości człowieka".

Autonomiczna łódź P950 oparta jest na konstrukcji Pacific 24, typu RHIB (ze sztywnym dnem i nadmuchiwanymi burtami). Została ona wyposażona w systemy komputerowe przejmujące kontrolę nad nawigacją i sterowaniem oraz dostarczają operatorowi wszelkich krytycznych informacji. Według producenta technologia może być zastosowana także na innych jednostkach służących już w marynarce wojennej.

Autonomiczna łódź bojowa P950 rozwijana przez BAE Systems BAE Systems
Podziel się
ycipk-4kiijz

Roboty na morzu

Łódź P950 może działać do 10 dni z prędkością patrolową lub do 300 mil morskich (556 km) w trybie pościgowym osiągając prędkość do 45 węzłów (83 km/h). Łódź może działać zarówno samodzielnie jak i w trybie pół autonomicznym Producent sugeruje, że łódź może być wykorzystywana w działania przeciw piratom, patrolowym, zbierania informacji, kontroli granic i ochrony.

P950 została wyposażona w inteligentne systemy, które automatycznie reagują na wykryte zagrożenie. Uzbrojenie opracowane przez BAE Systems i MSI Defence Systems pozostaje pod pełną kontrolą człowieka. Systemu naprowadzania i stabilizacją ułatwiają oddanie strzału, ale decyzja o nim będzie zależała od żołnierza.

Autonomiczna łódź bojowa BAE Systems P950 BAE Systems
Podziel się
ycipk-4kiijz

Roboty w powietrzu i na lądzie

Pierwszymi autonomicznymi maszynami w wojsku były lotnicze drony służące zarówno do obserwacji, jak i do przeprowadzania ataków rakietowych. Jednymi z najbardziej "zasłużonych" pod tym względem maszyn są amerykańskie General Atomics MQ-9 Reaper wykorzystywany m.in. do atakowania celów w Afganistanie oraz Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk przeznaczony do długotrwałej obserwacji z wysokości 20 km.

Po sukcesie bezzałogowych statków powietrznych armie świata zaczęły pracować nad podobnymi pojazdami zdolnymi działać na lądowym polu walki. Rosjanie testują np. autonomiczne "mini czołgi" a amerykanie zdalnie sterowane transportery opancerzone.. Wiele wskazuje, że w przyszłości możemy faktycznie być świadkami "walk robotów".

Źródło: BAE Systems

ycipk-4kiijz
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kiijz

ycipk-4kiijz
ycipk-4kiijz