Aż miliard złotych polskie firmy wydają w Google. Raport Interaktywnie.com

Aż miliard złotych polskie firmy wydają w Google. Raport Interaktywnie.com

Aż miliard złotych polskie firmy wydają w Google. Raport Interaktywnie.com
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.04.2019 13:10

Na różne formy reklamy Polskie firmy wydają około 10 mld złotych, z tej sumy 3,2 mld zł trafia do portali internetowych, przy czym aż miliard do Google. W roku 2019 po raz pierwszy w historii więcej wydamy na promocję w sieci niż w telewizji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w darmowym raporcie przygotowanym przez redakcję portalu dla marketerów - Interaktywnie.com pt.: „Marketing w wyszukiwarkach”, który w pdf można pobrać tutaj.

Interaktywnie.com pisze, że firmy nie oszczędzają na promocji swoich produktów w szczególności, że kondycja polskiej gospodarki ma się dobrze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku PKB Polski urosło o 5,1 procent, a stopa bezrobocia w grudniu osiągnęła poziom 5,9 procent. Również zewnętrzne podmioty chwalą Polskę za wyniki gospodarcze. Agencja Moody’s utrzymała długoterminowe i krótkoterminowe ratingi Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną.

Pod względem dynamiki wzrostów, wydatki reklamowe w internecie wyprzedziły lidera, czyli reklamę telewizyjną, na którą przeznaczono w ubiegłym roku ponad 4,4 mld zł (+6,3 proc. r/r). Mniejsza była również dynamika wzrostu na reklamę w radiu, natomiast wydatki na w prasie (magazynach i dziennikach) ograniczono. Pod względem wartości, w Polsce nadal liderem jest reklama telewizyjna, tymczasem już w 2017 roku analitycy PwC szacowali, że rynek reklamy internetowej jest o około 15 mld dolarów większy od rynku reklamy telewizyjnej.

Widać, że menedżerowie coraz mocniej doceniają potęgę internetu, jako miejsca do reklamowania swoich produktów i usług oraz źródła pozyskiwania nowych klientów. Według danych Starcom, udział wydatków na reklamę w internecie systematycznie rośnie – czytamy w raporcie Interaktywnie.com. - Jeszcze w 2012 roku stanowiły one 19 procent wszystkich wydatków reklamowych, natomiast obecnie udział ten wynosi około 35 procent. Biorąc pod uwagę ich wartość, jeszcze 10 lat temu wydatki na reklamę online były o ponad połowę niższe.

W 2018 roku wartość inwestycji przekroczyła 3 mld zł, z czego marketing w wyszukiwarkach pozyskiwał 1/3 udziałów. O ponad 30% zwiększyły się również średnie budżety przeznaczane na link building, co świadczy o tym, że SEO ma coraz większe znaczenie w strategiach marketingowych marek. Wydatki na marketing w wyszukiwarce będą wzrastać i będzie to dyktowane takimi trendami jak mobile, voice search czy machine learning, który dostarczy użytkownikom jeszcze trafniejszych treści. Rynek SEO/SEM cały czas jest jednym z ważniejszych motorów napędowych reklamy online. Jego nieustanny rozwój, a co za tym idzie rozrost, wynika z dwóch tendencji. Pierwszą z nich jest przenoszenie budżetów reklamowych firm z telewizji na formy reklamy online, drugą dynamiczny rozwój branży e-commerce. Rosnące znaczenie globalnej sprzedaży i coraz mniejsze przywiązanie Klientów do zakupów tradycyjnych, wymusza na marketerach czy samych właścicielach sklepów zwiększenie nakładów na promocje w wyszukiwarkach internetowych. Zwiększają się nie tylko budżety, ale też samo zapotrzebowanie na świadczenie tychże usług.

Więcej w raporcie Interaktywnie.com pt.: „Marketing w wyszukiwarkach”, do pobrania za darmo tutaj.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)