Trwa ładowanie...
d2rtt5i

"Atomowe" Iskandery-M w Kaliningradzie. Teraz już na stałe

Rosja rozlokowała w Kaliningradzie rakiety zdolne przenosić ładunki jądrowe. - To zagrożenie dla połowy krajów Europy - ostrzega prezydent Litwy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Atomowe" Iskandery-M w Kaliningradzie. Teraz już na stałe
(CC BY-SA 4.0)
d2rtt5i

Dalia Grybauskaite odwiedzała batalion wojsk NATO stacjonujący w bazie Rukla. Wspomniała tam, że Rosjanie "na stałe" ustawiają w swojej nadbałtyckiej enklawie Iskandery-M. Do jej słów odniosła się zastępca sekretarza Paktu, Rose Gottemoeller.

W rozmowie z agencją prasową BNS nazwała sytuację opisaną przez prezydent Litwy "sprawą bardzo poważną, jeżeli faktycznie ma ona miejsce" - zauważa telewizja CBS.

Rakiety tego typu z Kaliningradu mogą atakować cele zarówno w Polsce, na Litwie jak i w Estonii. Każde z tych państw jest członkiem NATO. Rosjanie wcale nie kryją się ze swoimi planami. Informację o rozmieszczaniu Iskanderów w nadbałtyckiej enklawie, jak i w Osetii, potwierdził w RIA Novosti przewodniczący komisji ds. obrony Dumy Państwowej, Władimir Szamanow.

W jego ocenie konieczna jest bowiem zdecydowana odpowiedź Rosji na obecność wojsk Sojuszu we wschodniej flance NATO, czyli m.in. w Polsce i państwach bałtyckich - informuje euractiv.pl.

d2rtt5i

Iskandery M przy granicy z Polską stawały już wcześniej. Jak skomentował litewski minister obrony, Raimundas Karoblis, jednak tylko na czas manewrów.

PAP/ITAR-TASS

Tym razem jest to rozmieszczenie na stałe, wraz z całą potrzebną do tego infrastrukturą - stwierdził urzędnik.

Rakiety zostały rozładowane w kaliningradzkim porcie południe 5 stycznia. Plany wyposażania 152. brygady rakietowej stacjonującej w Obwodzie Kaliningradzkim w nowe zestawy rakiet Iskander-M podał w grudniu 2017 roku rosyjski dziennik "Kommiersant".

d2rtt5i

*Zobacz także: Rosjanie chwalą się udanymi testami rakiety Iskander-M *

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d2rtt5i

Podziel się opinią

Share

d2rtt5i

d2rtt5i
Więcej tematów