Asus Maximus: piekielny overclocking
Wraz z premierą chipsetu Z68 firmy Intel, Asus zaprezentował na rynku dwie płyty stworzone dla maniakalnych overclockerów: Maximus IV Extreme-Z oraz Maximus IV Gene-Z.
Biorąc pod uwagę, że od premiery poprzednika Maximusów z serii Z, Maximusa IV Extreme, minęło niespełna pół roku, a ustanowiono na nim aż 2. rekordów podkręcania, w tym najwyższy o wartości 111.07 MHz (dane pochodzą z portalu hwbot.com), bardzo ciekawi nas, czy uda się wyciągnąć lepsze wyniki na Extreme-Z i Gene-Z.
Specjalnie z myślą o podkręcaniu Asus na swoich płytach stworzył technologie, które sprzyjają podbijaniu osiągów OC do ekstremum. Pierwszą z nich jest ROG CPU Level Up!, która pozwoli Wam na zwiększenie prędkość procesora. Wystarczy jedynie wybrać procesor, który ma zostać przetaktowany, a płyta główna sama zajmie się resztą. Dzięki ROG Connect możecie swobodnie połączyć komputer z notebookiem za pomocą kabla USB, co pozwoli na przeglądanie statusu sprzętu na ekranie notebooka, jak również na zmianę parametrów na poziomie sprzętu w czasie rzeczywistym. Aby dopasować ustawienia DRAM w czasie rzeczywistym, sprawdzić jego efektywność i od razu przesłać wyniki do sieci, należy wykorzystać funkcję Mem TweakIt. Producent zapewnia, że fani podkręcania już nie muszą się spieszyć, jeśli w trakcie podkręcania pojawi się awaria podzespołów. GPU.DIMM Post sam sprawdza stan kart graficznych oraz modułów pamięci w BIOS-ie. Z funkcją GameFirst, która zarządza połączeniem internetowym według potrzeb użytkownika możecie
jednoczesne robić wiele rzeczy przez internet, bez poświęcania niskiego ping'u w grze.
W Maximusie IV z serii Z6. znajduje się funkcja ROG BIOS Print, dzięki której zwolennicy overclockingu mogą łatwo udostępniać innym swoje ustawienia BIOS-u. Dodatkowa funkcja OC- Extreme Engine Digi+ ma utrzymać równowagę pomiędzy zasilaniem, a wysokimi osiągami.
Obie płyty wyposażone są we wbudowaną technologię LucidLogix, odpowiedzialną za automatyczne przełączania między grafiką zintegrowaną i kartami graficznymi. Maximusy z serii Z6. oferują technologię SLI/CrossFireX on Demand, obsługującą zarówno SLI, jak i CrossFireX.
Intel Smart Respons natomiast, odpowiedzialny jest za zwiększenie wydajność systemu. Wykorzystując wbudowany szybki dysk SSD jako pamięć podręczną często wykonywanych operacji, przyspiesza współpracę między twardym dyskiem i pamięcią operacyjną. Główne zalety tego rozwiązania to podwyższona szybkość twardego dysku, skrócone czasy ładowania i oczekiwania oraz zmaksymalizowane wykorzystanie przestrzeni. Co ważne, pobór energii także ulega zmniejszeniu dzięki redukcji zbędnego ruchu obrotowego napędu.