Apple chce zamienić paszporty na iPhone’y

Funkcja Face ID została zaprezentowana we wrześniu zeszłego roku wraz z premierą iPhone’a X. Ma swoje zalety, ale też wady, jednak Apple zdecydowanie jest bardzo pewny tego, ze jego technologia jest krokiem w przyszłość. Ostatnio firma zaproponowała nową opcję, którą może zamienić paszporty.

Apple chce zamienić paszporty na iPhone’y
Źródło zdjęć: © The Mac Observer

10.08.2018 | aktual.: 10.08.2018 11:30

System na podstawie* technologii RFID* (wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji osób i przedmiotów na odległość; znajdziemy go na naszych kartach bankowych) został zarejestrowany w Biurze Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych jeszcze 30 marca, ale opublikowany został dopiero wczoraj. Zgłoszenie patentowe opisuje, w jaki sposób taki system mógłby importować dane referencyjne ze źródła. Informacje, pobrane za pomocą technologii, można przekazać organowi kwestionującemu tożsamość właściciela urządzenia jako formę dowodu.

Opisana technologia korzysta z możliwości jakie daje RFID (albo NFC), jest to bezpieczny moduł do przechowywania informacji, a także jest on zdolny do przetwarzania danych. Korzystając z RFID, wybrany podmiot może otrzymać "część danych uwierzytelniających" z dokumentu identyfikacyjnego, takiego jak prawo jazdy lub karta członkowska.

Po otrzymaniu tej części danych urządzenie wysyła żądanie radiowe do organu wydającego. Po dostarczeniu, a następnie zatwierdzeniu przez organ, urządzenie przechowuje nabyte poświadczenia w bezpiecznym miejscu.

Obraz
© Apple Insider

Podczas użycia takiej technologii jako dokumentu identyfikacyjnego zostanie ona poproszona o informacje przez organ. Spowoduje to przeprowadzenie kontroli uwierzytelnienia u samego użytkownika. W rzeczywistości musi to być tak proste, jak wprowadzenie hasła, ale istnieje również wersja, która będzie wykorzystywała zabezpieczenia biometryczne do uwierzytelniania.

W zgłoszeniu patentowym cytowane jest także rosnące wykorzystanie e-paszportów, w tym chipy, które przechowują bazę danych o użytkowniku, na przykład jego imię i nazwisko oraz datę urodzenia, które mogą być używane przez urzędników celnych do ustalenia, kim jest ta osoba. Apple sugeruje, że opisany system mógłby potencjalnie przekazać numer paszportu lub inne dane, aby wykonać podobny proces uwierzytelnienia.

Zazwyczaj zgłoszenia patentowe są zapowiedzią jeszcze nie wyprodukowanego sprzętu, ale w przypadku tego patentu Apple’a wszystkie komponenty są już na miejscu, w formie iPhone'a. Posiada on już komunikację radiową z NFC, bezpieczne miejsce, które zawiera dane linii papilarnych i mapę twarzy - Touch ID i Face ID odpowiednio, a także biometryczny system uwierzytelniania.

Ze względu na to, że podróżnicy są zobowiązani do noszenia ze sobą paszportu podczas przekraczania granic krajów, użytkownicy nadal będą musieli nosić ze sobą dokument, nawet jeśli posiadać będą nowy system Apple’a. Dlatego, by system działał bez noszenia paszportu, Apple potrzebuje wsparcia krajów po obu stronach granicy – wtedy iPhone’y mogłyby zastąpić paszporty. Obecnie firma co tydzień składa wiele zgłoszeń patentowych, jednak nie znaczy to, że wszystkie one zostaną zaakceptowane i wprowadzone do urządzeń.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)