Andrzej Sapkowski jest rozgoryczony sukcesem gry "Wiedźmin"

Andrzej Sapkowski jest rozgoryczony sukcesem gry "Wiedźmin"

Andrzej Sapkowski jest rozgoryczony sukcesem gry "Wiedźmin"
Źródło zdjęć: © CD Projekt
30.08.2016 11:27, aktualizacja: 30.08.2016 12:14

Andrzej Sapkowski, polski pisarz fantasy znany głównie z sagi o Wiedźminie w niewybredny sposób odniósł się do popularności growej adaptacji serii CD Projekt RED.

19 sierpnia, podczas Polconu (polski konwent fanów fantastyki), autor brał udział w spotkaniu z publicznością. Można by przypuszczać, że Sapkowski będzie cieszył się z sukcesu gry CD Projekt RED, która - jak by nie patrzeć - mocno spopularyzowała książkową serię przygód Geralta, zwłaszcza za granicą (pierwsza część sagi trafiła nawet na listę bestsellerów _ New York Timesa _ z grafiką z gry na okładce). Tymczasem autor wprost przeciwnie - jakby zazdrości sukcesu studiu, wywyższając swoją twórczość nad efekt pracy CD Projekt RED.

Najpierw Sapkowski przyznał, że zarówno film jak i gra znacząco podwyższyły sprzedaż książek (47. minuta w załączonym wideo), by za chwilę stwierdzić coś zupełnie innego: - Gra narobiła mi mnóstwo smrodu i gówna. Przez to, że zagraniczni wydawcy zaczęli używać grafik z gry na okładkach książek. Ludzie odrzucali książkę, mówiąc, że to nie jest nowe, że jest to związane z grą. (...) Książka napisana do gry, czego zwłaszcza w fantasy mamy mnóstwo. Fani w Europie zaczęli mi książkę odrzucać. Musiałem toczyć tęgą wojnę, żeby udowadniać, kto był pierwszy. Gra mnóstwo napsuła, mnóstwo.

Ostatecznie autor przyznał, że liczba osób, które sięgnęły po książkę po wydaniu gry i tych, które nie sięgnęły uważając, że powiela ona wątki zawarte w grze, wyrównały się do zera. Ostatecznie dostało się także fanom samej gry. Najpierw Sapkowski stwierdził, że jeśli kiedykolwiek napisze sequel, to nie będzie kierował się wydarzeniami ukazanymi w grze, bo "cóż go to może obchodzić". Gdy prowadząca prelekcję odparła:
- Szczególnie, że nie wiesz, co było w grze.
Autor zareagował: - Szczególnie, że nie wiem. Mogę kogoś zapytać. Znam parę osób, które w te gry grały, ale niewiele. Obracam się raczej wśród ludzi inteligentnych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Te smartfony Samsunga dostaną Androida 7.0

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)