Trwa ładowanie...
d2y2xbx
CHIP

Amerykanie zatwierdzili nowy bombowiec B-21

B-21 to projekt nowego bombowca oficjalnie zatwierdzonego przez armię Stanów Zjednoczonych, przy czym trwają obecnie dyskusje, jaką nadać mu jeszcze mniej oficjalną nazwę. Krytycy podpowiadają określenie "Deja Vu", bo rzeczywiście wygląd tego bombowca wydaje się wszystkim znajomy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykanie zatwierdzili nowy bombowiec B-21
(Twitter)
d2y2xbx

Jeśli choć trochę interesujecie się techniką i/lub samolotami, to na pewno przynajmniej raz w życiu słyszeliście o bombowcu B-2 Spirit lub widzieliście jego zdjęcia. Ten wprowadzony do użytku pod koniec ubiegłego wieku samolot nawet dziś wygląda bardziej jak makieta do nowego filmu science-fiction, a nie realnie użytkowana konstrukcja typu "latające skrzydło".

O samym projekcie mówiło się i pisało już od pewnego czasu, jednak dopiero podczas sympozjum powietrznych sił zbrojnych USA w Orlando sekretarz Deborah Lee James zaprezentowała oficjalnie pierwszy koncepcyjny rysunek nowego samolotu i jego oznaczenie. Nazwa B-21 wynikać ma przy tym z faktu, że będzie to pierwsza maszyna typu LRS-B (Uderzenie Dalekiego Zasięgu - Bombowiec) zbudowana w XXI wieku.

 B-2 Spirit (fot. Wikimedia / CC)
(B-2 Spirit (fot. Wikimedia / CC))

Według wstępnej umowy Northrop Grumman zbudować ma 100 samolotów B-21, za "jedyne" 550 milionów dolarów za sztukę. Dostawa pierwszych samolotów ma się rozpocząć w 2020 roku.

d2y2xbx

Oficjele tłumaczą, że nie ma potrzeby budowy jeszcze bardziej futurystycznego bombowca, gdyż obecna konstrukcja wciąż świetnie się sprawdza. Wielokrotnie udowodniła swoje zdolności bojowe i ogromną siłę rażenia. Znajomy kształt to nie wszystko. Należy zakładać, że systemy elektroniczne, awionika czy np. systemy walki zostały znacznie unowocześnione, a raczej w całości zastąpiono je najnowszymi zdobyczami techniki. Dodatkowo, użycie dobrze znanej konstrukcji znacząco zmniejsza koszt całego projektu.

JB

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Superhot już do pobrania

d2y2xbx

Podziel się opinią

Share
d2y2xbx
d2y2xbx
Więcej tematów