Algorytm wykrywający fake newsy działa lepiej od ludzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan opracowali algorytm, który jest w stanie wykryć czy news jest prawdziwy z większym prawdopodobieństwem niż ludzie. Algorytm, który bazuje na lingwistycznych przesłankach, może być ważna bronią w walce z fake newsami.

Algorytm wykrywający fake newsy działa lepiej od ludzi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Bolesław Breczko

22.08.2018 15:23

W przeprowadzonym teście maszyna skutecznie wskazała fake newsy w 76 proc. przypadków. Ludziom biorącym udział w tym samym teście udało się to tylko w 70 proc. Możliwości algorytmu, które bazują na lingwistycznych wskazówkach, mogą wykryć zupełnie nowe fałszywe wiadomości, których nie można porównać z tymi już istniejącymi.

Takie rozwiązanie, o ile jego skuteczność zostanie potwierdzona w praktyce i będzie działać w różnych językach, może być zbawieniem dla takich stron jak Google, Facebook czy Twitter. W ostatnich latach stały się one swoistymi wylęgarniami fake newsów.

Algorytm z Michigan jest wydajniejszy od dotychczasowo znanych dzięki nowatorskiemu podejściu do tematu. Dotychczas używane rozwiązania stosują tzw. crossrefferencing, czyli porównywanie podejrzanych newsów z innymi istniejącymi w sieci. Inną metodą jest także ocenianie wiarygodności wiadomości przez ludzi i budowanie na tej podstawie swoistych wzorów fake newsów.

Te metody choć skuteczne mają jedną zasadniczą wadę. Zaczynają działać dopiero po pojawieniu się fake newsa. Algorytm naukowców z Michigan ma zaradzić temu problemowi. Dzięki umiejętności rozpoznawania języka fake newsów może on wykrywać je w momencie pojawienia się w sieci. To o tyle istotne, że dla fałszywych wiadomości najważniejsze jest właśnie pierwsze kilka godzin. Nawet jeśli fake newsy zostaną zablokowane po tym czasie, to już zdążą wyrządzić szkody.

- Algorytmy lingwistyczne nie są nowością – mówi szefowa projektu Rada Mihalcea z Uniwersytetu w Michigan. – Problemem było znalezienie odpowiednich przykładów oraz nauczenie algorytmu wykrywania fake newsów na ich podstawie.

Naukowcy nie mogli znaleźć odpowiednich tekstów, więc stworzyli je sami. Około 500 spreparowanych fake newsów posłużyło za bazę do nauczenia algorytmu ich wykrywania. Następnie algorytm został przetestowany na przykładach bezpośrednio z sieci. Właśnie w tym teście komputer uzyskał wynik o 6 proc. lepszy od ludzi.

Kod źródłowy algorytmu został udostępniony online za darmo, bo jak mówi Rada Mihalcea chce aby strony informacyjne i społecznościowe mogły same zbudować swoje "wykrywacze kłamst".

Komentarze (8)