Trwa ładowanie...
d232adx

Sieć 6G już wkrótce. Ruszyły pierwsze prace

Sieć 5G jeszcze na dobre nie zagościła w naszych domach, a już ruszyły pierwsze prace nad 6G. Dzięki niej można będzie przesyłać dane z prędkością 1 terabajta na sekundę, co stwarza zupełnie nowe możliwości wykorzystania technologii w życiu codziennym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszyły pierwsze prace nad siecią 6G.
Ruszyły pierwsze prace nad siecią 6G. (Shutterstock.com)
d232adx

Jak podaje tygodnik Computerworld prace trwają m.in. na University of Santa Barbara, gdzie specjalnie stworzona grupa ComSenTer (Center for Converged TeraHertz Communications and Sensing) dopracowuje ostatnie detale związane z siecią 6G.

Prace realizuje również Samsung, który w maju utworzył nową grupę - Advanced Communications Research Center w Seulu. Jednym z jej priorytetów są badania nad siecią 6G.

Sieć 6G w Unii Europejskiej

Pomimo tego, że sieć 5G jest dopiero wprowadzana w Europie, Komisja Europejska już zaleciła prace badawcze nad rozwojem 6G. Współpraca ma dotyczyć "Smart Networks and Services". Internet przyszłości będzie tworzony m.in. przez takie firmy jak: Nokia, Orange, Huawei, Ericsson, Telenor i Telecom Italia. Ma być dostępny do 2030 roku.

Gorączka 6G dotarła nawet do Bell Labs – kultowej, amerykańskiej instytucji badawczo-rozwojowej. Zdaniem wiceprezesa ds. badań i technologii w Bell Labs - Lauri Oksanena wraz z technologią 6G "pojawia się przyszły świat". Oksanen stwierdził również, dzięki sieci 6G dojdzie do integracji świata fizycznego i biologicznego ze światem cyfrowym.

d232adx

Do czego wykorzystamy sieć 6G?

Połączenie różnych światów poprzez technologię daje wiele możliwości. W artykule opublikowanym przez Razvana Stoica i Giuseppe de Abreu z Cornell University, dostrzeżone zostały perspektywy wykorzystania sieci 6G do generowania i przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym.

Wśród najważniejszych zastosowań 6G wymienia się przede wszystkim optymalizację sieci, monitorowanie i planowanie rynków finansowych, usprawnienie działania służby zdrowia, ale także „prognozowanie”, czyli zdolność do przewidywania i reagowania na zdarzenia w miarę ich występowania - na niespotykaną wcześniej skalę. To z kolei może okazać się przydatne w transporcie.

Jaka będzie przyszłość 6G?

Trudno wyobrazić sobie przebieg prac nad 6G, skoro tak naprawdę sieć 5G wciąż stanowi abstrakcję dla wielu z nas. Zanim dotrze do większości europejskich miast minie sporo czasu. Jeszcze więcej będzie go potrzeba w przypadku wsi.

W Polsce nadal istnieją miejsca, gdzie nie ma stałego łącza, a zasięg LTE jest po prostu fikcją. Wprowadzenie sieci 6G jest ciekawą wizją przyszłości, w której kontrolujemy otaczający nas świat za pomocą wszechobecnych czujników.

d232adx

Podziel się opinią

Share

d232adx

d232adx
Więcej tematów