25 lat temu narodziła się pierwsza strona internetowa
20 grudnia 1990 roku Tim Berners-Lee opublikował pierwszą na świecie stronę WWW.
Pełnoletniość sieć internetowa osiągnęła już kilka lat temu, natomiast obecnie możemy mówić o "srebrnych godach" stron internetowych. Ćwierć wieku (a dokładniej: ćwierć wieku i jeden dzień) to w czasach pędzącego postępu technicznego cała wieczność. Jednak można też spojrzeć na tę sprawę inaczej: być może za kilkaset lat to właśnie ten moment historycy uważać będą za początek nowej epoki, zwanej po prostu epoką internetu.
Oczywiście wyrażenie "pierwsza strona internetowa" wymaga kilku uwag doprecyzowujących. Po pierwsze, trzeba wspomnieć, że nie była to jeszcze strona ogólnie dostępna, ponieważ powołano ją do życia w sieci CERN (tak, tej samej, która zajmuje się badaniami jądrowymi w Genewie). Tym samym wiemy nie tylko, kiedy narodziła się pierwsza strona internetowa, ale i znamy miejsce narodzin ;-)
Berners-Lee już w październiku 1990 udostępnił w sieci CERN program o nazwie "WorldWideWeb", zaś 20 grudnia, wykorzystując środowisko NeXTStep opublikował stronę internetową, stanowiącą tak naprawdę próbę przechowywania i wymiany informacji w tejże sieci. Dopiero jednak latem kolejnego, 1991-ego, roku internet stał się siecią otwartą, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. I to jest równocześnie drugie zastrzeżenie - pamiętajcie, że strony WWW i sieć internetowa to wyrażenia bliskoznaczne, ale to nie jest jedno i to samo.
W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowej rocznicy, jaką w tym roku obchodzi WP. Niedługo po starcie pierwszej strony internetowej na świecie, w 1995 roku, przyszedł czas na pierwszy stroni portal WWW. Nasz portal wystartował pod adresem wp.cnt.pl (sprawdźcie, nadal działa). 20 lat temu nazwę Wirtualna Polska należało odczytywać całkowicie dosłownie - był to katalog, który zbierał w jednym miejscu cały internetowy świat tworzony w języku polskim. Prawdziwa wirtualna Polska. Od tego czasu... Zobaczyliście u nas pierwszą debatę przedwyborczą transmitowaną online (w 1997 roku!) i pierwszy sondaż opublikowany zaraz po zakończeniu głosowania. W 2000 roku udostępniliśmy serwis WAP, umożliwiający przeglądanie portalu z telefonu komórkowego - pierwszy w Polsce - wiele działań Wirtualnej Polski na rynku internetowym ma charakter prekursorski. Rok później założyliście milion kont pocztowych na WP. Teraz tylu czytelników ma każdy z najpopularniejszych artykułów. Jak wiadomo, od 20 lat wszystko co ważne
dzieje się w Polsce. W Wirtualnej Polsce. Czytaj więcej...
Kolejny polski portal internetowy, po Onecie i Interii , znany przede wszystkim dzięki komunikatorowi Tlen.pl umożliwiającemu domyślnie komunikację z sieciami Tlen i Gadu-Gadu. Pojawił się w roku 1999. debiutując jako dostawca kont pocztowych. Ważnym narzędziem w początkach polskiego internetu były komunikatory. Po okresie dominacji klientów sieci IRC i sukcesie pierwszego komunikatora ICQ, 15 sierpnia 2000 informatyk Łukasz Foltyn uruchomił Gadu-Gadu w wersji 3.0 (wcześniejsze wersje istniały pod nazwą SMS Express).
_ Wirtualna Polska / chip _