25 lat temu narodziła się pierwsza strona internetowa

25 lat temu narodziła się pierwsza strona internetowa
Źródło zdjęć: © Rotorhead / SXC.hu

21.12.2015 15:44, aktual.: 21.12.2015 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

20 grudnia 1990 roku Tim Berners-Lee opublikował pierwszą na świecie stronę WWW.

Pełnoletniość sieć internetowa osiągnęła już kilka lat temu, natomiast obecnie możemy mówić o "srebrnych godach" stron internetowych. Ćwierć wieku (a dokładniej: ćwierć wieku i jeden dzień) to w czasach pędzącego postępu technicznego cała wieczność. Jednak można też spojrzeć na tę sprawę inaczej: być może za kilkaset lat to właśnie ten moment historycy uważać będą za początek nowej epoki, zwanej po prostu epoką internetu.

Obraz
© (fot. CERN)

Oczywiście wyrażenie "pierwsza strona internetowa" wymaga kilku uwag doprecyzowujących. Po pierwsze, trzeba wspomnieć, że nie była to jeszcze strona ogólnie dostępna, ponieważ powołano ją do życia w sieci CERN (tak, tej samej, która zajmuje się badaniami jądrowymi w Genewie). Tym samym wiemy nie tylko, kiedy narodziła się pierwsza strona internetowa, ale i znamy miejsce narodzin ;-)

Berners-Lee już w październiku 1990 udostępnił w sieci CERN program o nazwie "WorldWideWeb", zaś 20 grudnia, wykorzystując środowisko NeXTStep opublikował stronę internetową, stanowiącą tak naprawdę próbę przechowywania i wymiany informacji w tejże sieci. Dopiero jednak latem kolejnego, 1991-ego, roku internet stał się siecią otwartą, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. I to jest równocześnie drugie zastrzeżenie - pamiętajcie, że strony WWW i sieć internetowa to wyrażenia bliskoznaczne, ale to nie jest jedno i to samo.

Obraz
© Strona WP w 1998 roku (fot. Wirtualna Polska)

W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowej rocznicy, jaką w tym roku obchodzi WP. Niedługo po starcie pierwszej strony internetowej na świecie, w 1995 roku, przyszedł czas na pierwszy stroni portal WWW. Nasz portal wystartował pod adresem wp.cnt.pl (sprawdźcie, nadal działa). 20 lat temu nazwę Wirtualna Polska należało odczytywać całkowicie dosłownie - był to katalog, który zbierał w jednym miejscu cały internetowy świat tworzony w języku polskim. Prawdziwa wirtualna Polska. Od tego czasu... Zobaczyliście u nas pierwszą debatę przedwyborczą transmitowaną online (w 1997 roku!) i pierwszy sondaż opublikowany zaraz po zakończeniu głosowania. W 2000 roku udostępniliśmy serwis WAP, umożliwiający przeglądanie portalu z telefonu komórkowego - pierwszy w Polsce - wiele działań Wirtualnej Polski na rynku internetowym ma charakter prekursorski. Rok później założyliście milion kont pocztowych na WP. Teraz tylu czytelników ma każdy z najpopularniejszych artykułów. Jak wiadomo, od 20 lat wszystko co ważne
dzieje się w Polsce. W Wirtualnej Polsce.
Czytaj więcej...

Kolejny polski portal internetowy, po Onecie i Interii , znany przede wszystkim dzięki komunikatorowi Tlen.pl umożliwiającemu domyślnie komunikację z sieciami Tlen i Gadu-Gadu. Pojawił się w roku 1999. debiutując jako dostawca kont pocztowych. Ważnym narzędziem w początkach polskiego internetu były komunikatory. Po okresie dominacji klientów sieci IRC i sukcesie pierwszego komunikatora ICQ, 15 sierpnia 2000 informatyk Łukasz Foltyn uruchomił Gadu-Gadu w wersji 3.0 (wcześniejsze wersje istniały pod nazwą SMS Express).

_ Wirtualna Polska / chip _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)