Wpadki medialne gigantów

Wpadki medialne gigantów
Źródło zdjęć: © David Geller / Flickr / CC

25.08.2011 | aktual.: 29.12.2016 08:19

Wpadki medialne wiążą się zazwyczaj z ogromnym wstydem oraz spadkiem popularności firm, których dotyczą. Niestety nie są one taka rzadkością, jak może się nam wydawać

Wpadki medialne wiążą się zazwyczaj z ogromnym wstydem oraz spadkiem popularności firm, których dotyczą. Niestety nie są one taka rzadkością, jak może się nam wydawać. Przedstawiamy kilka niezapomnianych wpadek gigantów

Astroturfing - pod takim terminem znana jest kampania firmy, która miała miejsce w 1998 roku. W teorii jest to kształtowanie przez firmę treści marketingowych przy zachowaniu pozorów spontaniczności.

Po tym jak w 1998 roku Ministerstwo Sprawiedliwości USA wszczęło proces przeciwko Microsoftowi zarzucając mu działania monopolowe, firma rozesłała do prasy informacje, w których broniła się przez zarzutami.

Takie działania są jak najbardziej wskazane, jednakże Microsoft wysyłając je nie skorzystał ze swoich skrzynek mailowych, tylko skrzynek organizacji Americans for Technology Leadership.

1 / 8

Nieudany smartfon Nokii

Obraz
© 3dh3m / Wikimedia Commons

Nokia N97 - długo oczekiwany smartfon, który miał być "przenośnym komputerem" okazał się... porażką. Nie dość, że premiera telefonu odbyła się z opóźnieniem, to okazało się, że jego oprogramowanie jest "słabe". Przedstawiciele firmy oficjalnie przyznali się, że Nokia wypuściła na rynek bubel.

2 / 8

Łata systemowa po 20 latach

Obraz
© zdjęcie producenta

Po 20 latach od wykrycia luki w systemach Windows, Microsoft udostępnił łatę systemową. Luka ta - zwana "Ping of Death" umożliwiała wysłanie do systemu specjalnie spreparowanego polecenia "ping", powodującego pojawienie się niebieskiego ekranu oraz restart komputera.

Pomimo wykrycia luki na przełomie 1990 i 1991 roku, łata została udostępniona dopiero teraz.

3 / 8

Cenzura na forum

Obraz
© zdjęcie producenta

Po skargach na niski poziom obsługi klienta w autoryzowanym serwisie firmy Nikon, które pojawiły się na forum internetowym, firma zmieniła domenę na inną. W ten sposób wszystkie niepochlebne opinie o firmie zniknęły. Użytkownicy oburzeni faktem zmiany domeny zarzucili firmie próbę ocenzurowania ich wypowiedzi.

4 / 8

Uruchomienie Gmaila w Prima Aprilis

Obraz
© zdjęcie producenta

Usługa Gmail została uruchomiona 1 kwietnia 2004 roku, co spowodowało początkowo pewną dozę nieufności użytkowników, ale nie przeszkodziło jej w odniesieniu ogromnego sukcesu.

5 / 8

Antena w iPhone 4

Obraz
© zdjęcie producenta

Niedługo po premierze iPhone'a 4 okazało się, że korzystający z niego użytkownicy mogą mieć problemy z zasięgiem. Telefon został tak wykonany, że w przypadku dotykania prawej dolnej strony urządzenie tracił sygnał.

Sytuacja ta nie wpłynęła znacząco na sprzedaż telefonu, ale podważyła reputację firmy.

6 / 8

Wybuchające laptopy Sony

Obraz
© Thinkstockphotos

W 2006 roku część laptopów firmy Sony przeraziła swoich użytkowników. W trakcie działania potrafiły one eksplodować oraz stanąć w płomieniach. Jak się okazało, winę za to ponosiły wadliwie wykonane baterie, których według firmy na rynek trafiło wtedy ponad 9 milionów. Koszty, jakie firma poniosła aby wycofać je z użycia to około 350 milionów dolarów.

Niestety w 2008 roku sytuacja się powtórzyła. Na rynek trafiło ok. 100 tysięcy wadliwych baterii wytworzonych przez Sony. Baterie te były montowane w komputerach producentów takich jak: Sony, Dell, Toshiba oraz HP.

7 / 8

Yahoo na usługach chińskich władz

Obraz
© WP

Yahoo stało się tematem numer jeden wśród obrońców praw człowieka, gdy okazało się, że władze chińskie korzystały z jego pomocy przy lokalizowaniu "niewygodnych" dla nich ludzi. Przy pomocy Yahoo China został schwytany między innymi dziennikarz Shi Tao.

8 / 8

Wyciek danych użytkowników PlayStation

Obraz
© zdjęcie producenta

W kwietniu br. z sieci PlayStation Network firmy Sony wyciekły informacje na temat użytkowników. Dane te dotyczyły m.in.: adresów, informacji kontaktowych, czy też danych personalnych. W związku z tym zamknięte zostały serwisy Sony Online Entertainment, Sony Qriocity oraz wspomniana sieć PlayStation Network. Jak się okazało, dane użytkowników były przechowywane w bazie danych z 2007 roku, co mogło mieć wpływ na ułatwienie włamywaczom dostępu do nich. W wyniku ataku wykradziono dane z ponad 100 milionów kont użytkowników.

TK/JG/SW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)