Ponad sto tysięcy złotych za odblokowanie danych na komputerze. Nowy rekord ustanowiony

Dotychczasowy niechlubny rekord wynosił 16 tysięcy dolarów - pieniądze trafiły na konto cyberprzestępców i było okupem za odblokowanie konta. Pobity wynik to zła wiadomość dla wszystkich - oszuści wiedzą, że ludzie przyparci do muru ostatecznie zdecydują się na wpłatę. Nawet jeśli suma będzie wysoka.

Ponad sto tysięcy złotych za odblokowanie danych na komputerze. Nowy rekord ustanowiony
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek

Amerykańska uczelnia Los Angeles Valley College padła ofiarą ransomware - złośliwe oprogramowanie zaszyfrowało szkolne dyski, co skutkowało utratą olbrzymiej ilości danych. O ile przy zablokowaniu prywatnego komputera strata jest bolesna, ale nie aż tak kłopotliwa, tak w przypadku sprzętów poważnych instytucji - jak np. uczelnia - konsekwencje i problemy są znacznie poważniejsze. Nic więc dziwnego, że w Los Angeles Valley College, kiedy wszelkie inne sposoby zawiodły, zdecydowano się spełnić oczekiwania cyberprzestępców.

A te były naprawdę wygórowane - 28 tysięcy dolarów (w przeliczeniu na złotówki ponad 100 tys.) za odszyfrowanie danych. Los Angeles Valley College, wpłacając okup, pobiło nowy, niechlubny rekord, który wcześniej należał do Uniwersytetu w Calgary. Wówczas zapłacono 16 tysięcy dolarów. Jak widać, ceny rosną - i pewnie cennik zostanie zaktualizowany, bo cyberprzestępcy mają dowód, że organizacje nie widzą innego wyjścia. Zapłacą, byle nie stracić danych. I zapewne dotyczy to nie tylko poważnych instytucji, ale też zwykłych użytkowników.

Jednak zapłata nie zawsze rozwiązuje problem. Eksperci radzą, by mimo wszystko nie płacić okupu:

- Twórcy ransomware już kilka razy popisali się zagrożeniami tak złośliwymi lub niechlujnie zakodowanymi, że inkasując haracz i tak nie byliby w stanie pomóc ofiarom - komentuje Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań ShadowProtect SPX.

Los Angeles Valley College trafiło na “honorowych” cyberprzestępców, bo klucz - przynajmniej na razie - zadziałał. Odblokowanie setek tysięcy plików trwa jednak długo, więc na przykrą niespodziankę jeszcze można natrafić…

Coraz wyższe żądania cyberprzestępców nie są jedyną złą wiadomością. Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci uważają, że w 2017 celem ataków będą nie tylko komputery i smartfony, ale wszystko, co podłączone jest do sieci. Czyli telewizory, pralki, a nawet samochody. Lepiej zacząć oszczędzać, jeżeli w tym roku chcemy prać i jeździć?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)