wp

Nowy wirus na Androidzie każe zrobić selfie z dowodem

Nowy mobilny wirus niczego nie wykrada - użytkownik sam podaje wszystkie niezbędne dane. Robiąc selfie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirus
Wirus (McAfee/WP)

Firma McAfee ostrzega przed nową wersją wirusa znanego pod nazwą Acecard lub Torec. Złośliwe oprogramowanie atakuje aplikacje, w których dokonujemy płatności. Wkraść może się przez nieostrożność użytkownika, który pobiera gry lub programy z nieoficjalnych źródeł. Potem wirus udaje wtyczkę lub kodek, dzięki któremu rzekomo możemy zobaczyć jakiś materiał. W ten sposób instalujemy szkodliwe oprogramowanie. ##Wirus selfie Po jego instalacji niektóre aplikacje mogą poinformować o zmianie sposobu płatności. A konkretnie transakcję trzeba potwierdzić robiąc selfie, trzymając w dłoni dokument tożsamości. Wirus “prosi”. też o sfotografowanie dowodu i o takie szczegóły jak dane związane z kartami płatniczymi czy hasłami. Mówiąc w skrócie, użytkownik ma podać wszelkie możliwe prywatne dane. W grę wchodzą nie tylko numery kart kredytowych, ale też np. numer PESEL, który może być wykorzystany do wzięcia pożyczki. Tym bardziej że cyberprzestępcy dostają w prezencie zdjęcia dowodu.

“Kto w to uwierzy?” - ciśnie się pytanie. Wbrew pozorom nowa metoda nie jest taka bezsensowna. Na przykład Mastercard wprowadza w Europie płatności selfie . Tego typu transakcje powoli stają się popularne. Nieświadomy użytkownik może pomyśleć, że aplikacja, z której korzysta, stała się po prostu bardziej nowoczesna, więc niczego nie podejrzewając, odda dane przestępcom. Mastercard twierdzi, że selfie do 2020 roku zastąpią tradycyjne hasła - takich oszustw może być więc więcej. ## Jak uniknąć nowego wirusa? Spać spokojnie mogą ci, którzy pobierają aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł i od prawdziwych producentów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, czego dobrym przykładem była premiera Pokemon Go. Popularna gra nie od razu dostępna była w Polsce, więc chętni musieli ją ściągnąć sami. To wykorzystali
cyberprzestępcy, którzy bardzo szybko wpuścili do internetu podrobione aplikacje. W ten sposób, przez własną nieuwagę, można było stracić bardzo dużo pieniędzy.

wp

ab

Polub WP Tech
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp