Najbardziej promieniujące telefony

Najbardziej promieniujące telefony
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Najbardziej promieniujące telefony

Wychodząc naprzeciw obawom o zdrowie konsumentów, a jednocześnie trochę „dmuchając na zimne”, poszczególne rządy wprowadziły limity dopuszczalnego promieniowania, które muszą spełnić producenci telefonów komórkowych, aby móc wprowadzić swój sprzęt na rynek. Mierzony współczynnik to SAR – współczynnik absorpcji swoistej, który określa szybkość z jaką nasze ciało pochłania emitowaną energię. W Stanach Zjednoczonych dopuszczalna maksymalna wartość współczynnika SAR dla telefonów komórkowych wynosi 1,6 W/kg, natomiast w Europie jest to 2,0 W/kg. Za amerykańskim portalem cnet.com podajemy listę 20 telefonów komórkowych, które charakteryzują się najwyższym współczynnikiem SAR.

1 / 20

20. BlackBerry Bold 9650

Obraz
© RIM

SAR: 1,43 W/kg

BlackBerry Bold 9650 to biznesowy smartfon wyposażony w ekran 2,4 cala i charakterystyczną dla urządzeń spod znaku jeżyny klawiaturę qwerty. Telefon posiada wszelkie niezbędne funkcje dla osoby, która musi zawsze mieć swoje biuro ze sobą. BlackBerry to również możliwość korzystania z najpopularniejszych serwisów społecznościowych oraz sklepu z aplikacjami. Uzyskany współczynnik SAR plasuje ten model na ostatniej pozycji w rankingu.

2 / 20

19. BlackBerry Tour 9630

Obraz
© RIM

SAR: 1,43 W/kg

Jak wskazuje sama nazwa tego modelu, producent stworzył BlackBerry Tour 9630 głównie z myślą o osobach, które dużo podróżują. Głównymi atutami tego modelu mają być wbudowane funkcje pozwalające na odtwarzanie wszelkiego rodzaju multimediów od zdjęć, przez muzykę po filmy. Atutem modelu Tour jest również GPS oraz nieodłączne w produktach RIM aplikacje biurowe. Poziom współczynnika SAR plasuje ten model na równi z modelem BlackBerry Bold 9650.

3 / 20

18. Motorola Droid X

Obraz
© Verizon

SAR: 1,43 W/kg

Taktowany częstotliwością 1 GHz telefon jest m.in. wyposażony w pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cala o rozdzielczości 854x480 pikseli i 8-megapikselową kamerę. Urządzenie nie ma wysuwanej klawiatury, ale pisanie na ekranie dotykowym ułatwia suwana metoda Swype. Podobnie jak dwa poprzednie telefony, Motorola Droid X również charakteryzuje się współczynnikiem SAR wynoszącym 1,43 W/kg.

4 / 20

17. Motorola Stature i9

Obraz
© Motorola

SAR: 1,44 W/kg

Motorola Stature i9 to najcieńszy telefon z klapką amerykańskiego producenta. Głównym atutem tego modelu ma być obsługa technologii iDEN, czyli możliwość łączenia się z innymi telefonami obsługującymi tę technologię przez wciśnięcie zaledwie jednego przycisku. Współczynnik SAR w Motorola Stature i9 jest tylko o 0,1 W/kg wyższy niż we wcześniejszych modelach.

5 / 20

16. Motorola i576

Obraz
© Motorola

SAR: 1,45 W/kg

Motorola i576 to bardzo podstawowy model telefonu amerykańskiego producenta. Za niewielką cenę dostaniemy urządzenie pozbawione wielu nowoczesnych funkcji, w tym nawet aparatu fotograficznego, ale za to długo działające na baterii i niezawodne. Jak się jednak okazuje nawet tak prosty model telefonu może charakteryzować się współczynnikiem SAR na poziomie porównywalnym ze najnowszymi smartfonami.

6 / 20

15. Kyocera X-tc

Obraz
© Virgin Mobile

SAR: 1,45 W/kg

Kyocera X-tc to telefon z wysuwaną klawiaturą QWERTY ze średniej półki cenowej. Urządzenie oferuje możliwość przeglądania popularnych serwisów społecznościowych, obsługę e-mail czy komunikatorów internetowych. Główne wady modelu X-tc to pewne niedoróbki w sposobie nawigowania oraz zmiany głośności rozmowy. Pod względem promieniowania Kyocera X-tc plasuje się na równi z Motorolą i576.

7 / 20

14. Kyocera Wild Card M1000

Obraz
© Virgin Mobile

SAR: 1,46 W/kg

Podobnie, jak telefon Kyocera X-tc, również model Wild Card M1000 jest solidnym urządzeniem. Niestety telefon nie jest pozbawiony wad, z których największe to niewielki wyświetlacz, problem z nawigowaniem po opcjach oraz słabej jakości głośnik. Pod względem współczynnika SAR, Kyocera Wild Card M1000 plasuje się na 14. pozycji.

8 / 20

13. LG Chocolate Touch

Obraz
© Verizon

SAR: 1,47 W/kg

Ten telefon o niepozornym, dość typowym wyglądzie kryje w sobie świetnej jakości odtwarzacz MP3, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, GPS oraz aparat o rozdzielczości 3,2 MP. Współczynnik SAR powoduje, że model ten znalazł się na „pechowej” 13. pozycji rankingu.

9 / 20

12. HTC Desire

Obraz
© HTC

SAR: 1,48 W/kg

HTC Desire wyposażony jest w wyświetlacz AMOLED WVGA o przekątnej 3,7 cala, ułatwiający przeglądanie zawartości stron internetowych wideo i zdjęć. Sercem nowego smartfonu jest procesor Snapdragon, o częstotliwości 1 GHz, mogący obsługiwać wideo Adobe Flash 10.1. Pod względem współczynnika SAR, HTC Desie wypada niemal na równi z prostymi telefonami LG czy Kyocera.

10 / 20

11. Motorola Droid 2

Obraz
© Verizon

SAR: 1,49 W/kg

Droid 2 pracuje pod kontrolą systemu Android 2.2, więc aparat będzie można wykorzystywać w charakterze hotspota. Smartfon poradzi sobie także z treściami we Flashu. Poza tym telefon obsługuje wprowadzanie danych drogą głosową i mechanizm Swype. Jednak w porównaniu z modelem Droid X, opisywany telefon charakteryzuje się większym promieniowaniem.

11 / 20

10. Motorola Droid

Obraz
© Verizon

SAR: 1,49 W/kg

Droid bazuje na procesorze TI-OMAP o maksymalnej częstotliwości taktowania na poziomie 600 GHz i ma 256 MB RAM. Wewnętrzna pamięć flash ma pojemność 512 MB, z czego tylko 256 MB jest dostępne dla danych użytkownika. Do telefonu można włożyć kartę pamięci microSD o pojemności do 16 GB. Patrząc na współczynnik SAR, Droid i Droid 2 promieniują identycznie - tego można się było spodziewać, po telefonie i jego następcy.

12 / 20

9. Sanyo Vero

Obraz
© Sprint

SAR: 1,49 W/kg

Sanyo Vero to dobry telefon do podstawowej komunikacji, ale gniazdo słuchawkowe 2,5 mm, praktycznie nie nadający się do użytku głośnik oraz ascetyczna obudowa raczej nie przypadną do gustu bardziej wymagającym użytkownikom. Współczynnik SAR dla Sanyo Vero pozwolił się jednak temu telefonowi uplasować na równej pozycji z takimi znanymi smartfonami jak Motorola Droid i Droid 2.

13 / 20

8. LG Rumor2

Obraz
© Virgin Mobile

SAR: 1,51 W/kg

Telefon LG Rumor2 zapewnia dobrą jakość połączeń oraz rozbudowaną obsługę wiadomości, w tym również poczty e-mail. Głównymi wadami urządzenia są jednak: słaby aparat oraz brak obsługi sieci 3G. Współczynnik SAR dla tego modelu przekroczył próg 1,5 W/kg, co niebezpiecznie zbliżyło model LG do zakazu sprzedaży na terenie USA i Kanady.

14 / 20

7. ZTE Salute

Obraz
© Verizon

SAR: 1,52 W/kg

Ten tani telefon jest pierwszym modelem chińskiego producenta ZTE, dostępnym u amerykańskiego operatora Verizon Wireless. Główną zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim cena, poza tym ZTE Salute oferuje mało intuicyjne menu i ubogi wybór opcji. Współczynnik SAR dla tego modelu również nie jest zachwycający.

15 / 20

6. Motorola Grasp

Obraz
© Motorola

SAR: 1,52 W/kg

Motorola Grasp to model w dużej mierze przypominający telefony firmy RIM, czyli modele BlackBerry. To głównie przez zastosowaną klawiaturę QWERTY oraz dotykowy trackpad. Ciekawostką jest również fakt, że model Grasp wykonany jest w 100 proc. z ekologicznych materiałów, które można poddać recyklingowi. Jednak patrząc na współczynnik SAR, widać że model niemal otarł się o niedopuszczenie do sprzedaży w USA – być może to właśnie z powodu ekologicznym materiałów, które słabiej ekranują pole elektromagnetyczne.

16 / 20

5. Motorola Defy

Obraz
© Motorola

SAR: 1,52 W/kg

Motorola DEFY to płaski, kieszonkowy smartfon, oparty na platformie Android. Wyposażony w zaawansowane funkcje do przeglądania stron internetowych oraz 3,7-calowy ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości zapewni pełnoekranowy widok ulubionych zdjęć, filmów wideo i stron internetowych. Motorola najwyraźniej lubi balansować na krawędzi dopuszczenia telefonów na rynek – Defy to kolejny model tego producenta, na liście portalu cnet.com.

17 / 20

4. Motorola i335

Obraz
© Motorola

SAR: 1,53 W/kg

Motorola i335 oferuje bardzo dobrą jakość rozmów, bogatą ilość dostępnych opcji i ma przyjazny dla użytkownika wygląd. Minusem może być stosunkowo ciemny ekran i zbyt małe przyciski służące do nawigowania po menu. Również współczynnik SAR dla tego modelu jest stosunkowo wysoki.

18 / 20

3. Kyocera Jax S1300

Obraz
© Virgin Mobile

SAR: 1,55 W/kg

Ten model telefonu Kyocera jest bardzo prosty w użyciu i oferuje najbardziej podstawowy zestaw funkcji. Zaletą jest oczywiście niska cena, ale będzie ona opłacona słabą jakością rozmów, małą rozdzielczością wyświetlacza i ubogim wyglądem urządzenia. Wysoki współczynnik SAR uplasował model Jax S1300 w pierwszej trójce najbardziej promieniujących telefonów.

19 / 20

2. Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

Obraz
© Sony Ericsson

SAR: 1,55 W/kg

Sony Ericsson zadedykował Xperię X10 mini kobietom, czyniąc ją możliwie jak najbardziej atrakcyjną właśnie dla nich. Trzeba jasno powiedzieć - udało się. U wszystkich pań, które miały okazję pobawić się testową sztuką telefonu łatwo było dostrzec w oczach błysk pożądania. Podczas, gdy współczynnik SAR pozwolił bez problemu wprowadzić telefon na rynek europejski, w USA Sony Ericsson niemal otarł się o granicę, zajmując drugie miejsce w rankingu.

20 / 20

1. Sony Ericsson Satio

Obraz
© Sony Ericsson

SAR: 1,56 W/kg

Satio to telefon, który pozwala na bezpośredni dostęp do wszystkich zasobów multimedialnych z jednego miejsca - wystarczy wybrać jedną z pięciu ikon ustawionych jako ulubione. Telefon wyposażony jest w panoramiczny, 3,5-calowy ekran oraz 12,1 MP aparat fotograficzny. To drugi model tego producenta, który znajduje się w ścisłej czołówce rankingu najbardziej promieniujących telefonów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)