Zobacz więcej szczegółów. Monitory z zakrzywionym ekranem do 1 tys. zł
16.02.2022 17:09, aktual.: 03.03.2022 08:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Monitory z zakrzywionym ekranem są na rynku już od kilku lat, a ceny ekranów obsługujących rozdzielczość Full HD i wyższą już dawno spadły poniżej 1 tys. zł. Sprawdziliśmy, jakie ciekawe propozycje producenci oferują właśnie w tym przedziale cenowym.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Z kina na biurko
Zakrzywione ekrany od lat są z powodzeniem stosowane w kinach. Pozwalają one nieco oszukać wzrok, wyrównując odległości między krańcami ekranu, a jego środkiem, choć początkowym zamysłem było zredukowanie zniekształceń obrazu pojawiających się na płaskich ekranach. W teorii obraz na zakrzywionym monitorze jest lepszy, ponieważ nie tylko likwiduje zniekształcenia, ale także jest równomiernie podświetlony, choć to zależy także od jakości sprzętu. Krzywizna sprawia wrażenie, że ekran jest większy, a także mniej podatny na działanie silnego światła słonecznego.
Konstrukcja i zalety monitora zakrzywionego sprawiają, że to doskonały wybór do gier. Oczywiście przy zakupie należy zwrócić uwagę na stopień zakrzywienia, częstotliwość odświeżania obrazu, czas reakcji matrycy podawany w milisekundach oraz jasność ekranu. W tym ostatnim przypadku nie zawsze więcej znaczy lepiej. Już przy 300 cd/m2 oko może się męczyć. Do naszego przeglądu wybraliśmy pięć monitorów najlepiej ocenianych przez użytkowników.
Szybki i płynny
Na pierwszy ogień idzie AOC C24G2U. Pod tą zagmatwaną nazwą kryje się ekran o przekątnej 24", rozdzielczości Full HD oraz z częstotliwością odświeżania 165 Hz i czasem reakcji matrycy wynoszącym tylko 1 ms. Jasność ekranu to 250 cd/m2, a proporcja wynosi standardowe 16:9. Producent zadbał o kilka predefiniowanych trybów pracy, które można zmienić w zależności od tego, co jest akurat grane.
Dobry dla oka
Monitor IIYAMA G-Master G2466HSU ma takie same parametry, jak poprzednia propozycja, ale oczywiście różni się szczegółami. Chodzi tu przede wszystkim o funkcję Black Tuner, dzięki której można precyzyjnie ustawić jasności i czernie. Stopień zakrzywienia wynosi 1500R, podczas gdy ludzkie oko najbardziej lubi 1000R, a więc tu będziecie blisko natury.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Następny na liście jest ACER ED270RP z ekranem o przekątnej 27", rozdzielczości Full HD oraz częstotliwości odświeżania obrazu 165 Hz. Musicie jednak przymknąć oko na czas reakcji matrycy wynoszący 5 ms, bo w zamian dostajecie duży ekran w dobrej cenie. Żeby zadbać o wzrok użytkownika, producent zastosował technologię Blue Light Filter redukującą ilość błękitnego światła, ComfyView redukującą refleksy świetlne oraz Flickerless, która zmniejsza migotanie.
Wszystko jasne
Asus TUF Gaming VG24VQR jak sama nazwa wskazuje, został przygotowany z myślą o graczach. Co to oznacza? Na liście parametrów są przekątna 24", rozdzielczość Full HD, częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz i czas reakcji zaledwie 1 ms. Do tego dochodzi jasność wynosząca aż 350 cd/m2. Kąt oglądania to 178 stopni. Technologia Shadow Boost rozjaśnia ciemne obszary bez nadmiernego naświetlania jasnych stref, co pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły i jednocześnie nie męczy oczu.
Partnerskie relacje
Monitor HP X24C z ekranem o przekątnej 23,6", częstotliwości odświeżania 144 Hz, czasem reakcji matrycy 4 ms i jasnością 300 cd/m2 nie wygląda na sprzęt pierwszego wyboru. Diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Zastosowana przez producenta technologia AMD FreeSync synchronizuje częstotliwość odświeżania z pracą procesora graficznego. Producent deklaruje też, że monitor charakteryzuje się wysoką odpornością na przegrzewanie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.