Trwa ładowanie...
holderName

Zmiany klimatu sprawiły, że syberyjska fala upałów była 600 razy bardziej prawdopodobna

Jak wynika z badań, wystąpienie tegorocznej rekordowej fali upałów w Arktyce Syberyjskiej było 600 razy bardziej prawdopodobne z powodu zmian klimatu spowodowanych przez człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arktyka. Syberyjska część tego regionu odnotowuje rekordowe upały i pożary.
Arktyka. Syberyjska część tego regionu odnotowuje rekordowe upały i pożary. (YouTube.com)
holderName

W okresie od stycznia do czerwca temperatury na dalekiej północy Rosji były ponad 5 stopni Celsjusza powyżej średniej, powodując topnienie wiecznej zmarzliny, zawalanie się budynków oraz niezwykle wczesny i intensywny początek sezonu pożarów lasów. 20 czerwca stacja meteorologiczna w Werchojańsku zarejestrowała rekordową temperaturę 38 stopni C.

Badanie wykazało, że tak długie upały w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku byłyby prawie niemożliwe bez wpływu emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez przemysł, transport i rolnictwo. Zespół naukowców z międzynarodowych uniwersytetów i służb meteorologicznych obliczył, że wpływ człowieka dodał co najmniej 2 stopnie wzrostu temperatury w tym rejonie.

Czytaj też: "Czemu rezygnować z węgla, skoro USA i Chiny spalają go więcej". To szkodliwe i błędne myślenie

Upały dotkną każdego

Autorzy badania twierdzą, że takie upały bez antropogenicznych zmian klimatu miałyby w tamtym rejonie miejsce mniej niż raz na 80 tys. lat.

holderName

– Badania te są kolejnym dowodem na to, że ekstremalne temperatury, jakich możemy się spodziewać na całym świecie, częściej występują w globalnie ocieplającym się klimacie. Co ważne, rosnąca częstotliwość występowania tych ekstremalnych upałów może być moderowana przez redukcję emisji gazów cieplarnianych – wyjaśnił Andrew Ciavarella, główny autor badań.

Naukowcy twierdzą, że to prawdopodobnie najbardziej ewidentny i naoczny wpływ zmian klimatu, jaki do tej pory się pojawił. Dodatkowo pokazał on, jak bardzo są one powiązane z intensywnością i długością fal upałów.

Jak stwierdził Friederike Otto z Instytutu Zmian Środowiskowych Uniwersytetu Oksfordzkiego, "w miarę wzrostu emisji będziemy musieli budować odporność na ekstremalne upały na całym świecie, łącznie z Arktyką, co jeszcze niedawno wydawało się bezsensowne".

Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów