Ziemia ma nowy quasi-księżyc

Strona głównaZiemia ma nowy quasi-księżyc
17.06.2016 13:20
Ziemia ma nowy quasi-księżyc
Źródło zdjęć: © NASA

Wydawać by się mogło, że, przynajmniej o naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu, wiemy już praktycznie wszystko. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że oprócz Księżyca, Ziemia ma jeszcze jednego towarzysza.

Odkryta przez amerykańskich astronomów asteroida 201. HO3 nie jest duża (od 40 do 100 metrów średnicy), ale za to ma nietypową orbitę. Technicznie okrąża ona Słońce, ale po orbicie zbliżonej do orbity Ziemi w taki sposób, że z naszej perspektywy wygląda jakby okrążała Ziemię.

- Ponieważ 201. HO3 wykonuje pętlę dookoła naszej planety i nie oddala się za bardzo podczas wspólnego obrotu wokół Słońca, można zakwalifikować ją jako quasi-księżyc - tłumaczy Paul Chodas z NASA, manager centrum badań nad obiektami bliskimi Ziemi w Jet Propulsion Laboratory.

- Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku asteroidy 200. YN107, która towarzyszyła nam jeszcze dziesięć lat temu, ale od tego czasu jej orbita się zmieniła. Odkryta niedawno asteroida zostanie jednak z nami na dłużej. Według wyliczeń 2016 HO3 jest stabilnym quasi-księżycem Ziemi i będzie z nami jeszcze przez kilkaset lat - dodał naukowiec. Podczas swojej podróży wokół Słońca 2016 HO3 nigdy nie oddala się od Ziemi na dystans większy niż stokrotność średniej odległości z Ziemi do Księżyca i nigdy nie zbliża się na odległość mniejszą niż 38 średnich odległości z Ziemi do Księżyca.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Falcon 9 rozbił się podczas próby lądowania

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)