Wyszukiwanie obrazem w Google. Jak działa i kiedy się przydaje?

Google pozostaje od lat najpopularniejszą wyszukiwarkom, ale wiele osób wciąż nie wie, że poza standardowym zapytaniem, można korzystać również z zaawansowanych opcji szukania. Jedną z nich jest właśnie wyszukiwanie obrazem.

Wyszukiwanie obrazem w Google. Jak działa i kiedy się przydaje?
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images

Szukanie obrazem w Google pozwala nam przeglądać wybrane treści w zupełnie nowy sposób. Poza standardowym słowem kluczowym, które wpisujemy w wyszukiwarkę, możemy również użyć grafiki bądź zdjęcia, by odnaleźć pożądaną treść. Dodatkowe filtry dostępne w wyszukiwarce pozwolą na zawężenie wyników, tak by najlepiej odpowiadały na nasze potrzeby.

Jak w Google szukać obrazem? Zanim przejdziemy do konkretnego poradnika, krótko wyjaśnimy podstawowe pojęcia oraz najbardziej przydatne funkcje, dzięki którym będziecie mogli wyszukać:

  • Podobne obrazy
  • Strony zawierające te obrazy
  • Inne rozmiary szukanego obrazu.

Wszystkie w ten sposób wyszukane obrazy możemy zapisać na dysku. W tym celu wystarczy najechać na grafikę i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać opcję "Zapisz grafikę jako…". Jeżeli jednak zamierzamy ją dalej wykorzystać, należy upewnić się na jakiej licencji została ona udostępniona.

Skąd Google bierze obrazy, które nam pokazuje? Wyszukiwarka działa na tej samej zasadzie, co standardowe szukanie po słowach kluczowych. W dużym skrócie: algorytm wyszukuje zindeksowane obrazy z innych stron internetowych na podstawie przypisanych im słów kluczowych.

Google: wyszukiwanie obrazem – jak działa?

Warto na wstępie wspomnieć, że wyszukiwanie zdjęciem w Google dostępne jest w większości przeglądarek (m.in. Chrome, Firefox czy Safari) oraz na telefonach i tabletach z systemem Android lub iOS.

Aby na komputerze skorzystać z opcji wyszukiwania zdjęć, należy otworzyć wybraną przeglądarkę, a następnie wejść na stronę Grafika Google. Następnie możemy wysłać zdjęcie, które posłuży nam podobnie jak słowo kluczowe, a na jego podstawie wyszukiwarka znajdzie pożądane przez nas grafiki. W tym celu należy:

  • Kliknąć "Wyszukiwanie obrazem" (ikonka aparatu)
  • Następnie kliknąć "Prześlij obraz" i zaznaczyć opcję "Wybierz plik" lub "Przeglądaj".
  • Wybrać obraz z komputera.
  • Kliknąć opcję "Otwórz" lub "Wybierz".

Inną metodą na szukanie obrazem w Google będzie przeciągnięcie i upuszczenie zdjęcia bezpośrednio w okno przeglądarki. Funkcja ta działa jedynie w Chromie i Firefoksie, ale może bardzo ułatwić pracę. W tym celu wystarczy otworzyć wybraną przeglądarkę i wejść na stronę "Grafika Google". Następnie z dysku komputera wybrać obraz, który chcemy wyszukać i przeciągnąć go, cały czas trzymając przycisk myszy na obrazie, do pola wyszukiwania.

Tak wyglądają wyniki wyszukiwania obrazem:

Wyszukiwanie obrazu za pomocą strony internetowej

Obrazów w Grafika Google możemy szukać również na dwa dodatkowe sposoby wykorzystując w tym celu adres URL grafiki lub zdjęcie ze strony internetowej.

Aby wyszukać obrać za pomocą adresu URL należy:

  • W wybranej przeglądarce otworzyć stronę z obrazem, którego chcemy użyć do wyszukiwania
  • Kliknąć prawym przyciskiem myszy na obrazie
  • Wybrać "Kopiuj adres obrazu"
  • Otworzyć Grafikę Google.
  • Kliknąć "Wyszukiwanie obrazem".
  • Kliknąć "Wklej adres obrazu" w polu tekstowym i zatwierdzić wyszukiwanie.

Jeżeli korzystacie z przeglądarki Chrome, możecie kliknąć prawym przyciskiem myszy na grafice na dowolnej stronie internetowej i wybrać opcję "Szukaj obrazu w Google". Wyniki pojawią się w nowej karcie.

Filtrowanie wyników wyszukiwania obrazem

Google Grafika to wyszukiwarka, której zadaniem jest odnalezienie najlepiej dopasowanych obrazów do zapytania użytkownika. Znajdziemy tam obrazy i zdjęcia udostępnione bezpłatnie do celów komercyjnych, jak i te, których wykorzystanie ograniczone jest zgodnie z prawami autorskimi.

Aby znaleźć grafikę bądź zdjęcie, które najlepiej spełnia nasze oczekiwania, warto korzystać z filtrów wyszukiwania. Aby zawęzić wyszukiwania możemy wybrać takie parametry, jak: rozmiar, kolory, prawo do użytkowania, typ, datę dodania czy format pliku (JPG, PNG, TIFF czy GIF). Więcej o filtrowaniu wyników wyszukiwania przeczytacie w innym naszym poradniku.

Wyszukiwanie obrazem na telefonie

Wyszukiwanie obrazem na iOS i Androidzie jest bardzo proste i co więcej oferuje wiele dodatkowych możliwości. Dużym ułatwieniem jest aplikacja "Obiektyw Google", która działa na obu systemach. Aby z niej skorzystać otworzyć:

  • otworzyć aplikację Google na odpowiednim urządzeniu;
  • na urządzeniu z systemem Android wybrać opcję "Uaktualnienia" a następnie kliknąć "Obiektyw Google" (na iPhonie lub iPadzie od razu wybieramy opcję "Obiektyw Google");
  • następnie możemy wybrać jedną z dwóch opcji: Zrobienie zdjęcia lub Przesłanie istniejącego zdjęcia;
  • na koniec klikamy białą kropkę, używamy palca lub rysika, by zaznaczyć część obrazu.

Aby szukać obrazem w Google na smartfonie możemy skorzystać również z innej opcji:

  • Na urządzeniach z systemem iOS kopiujemy wybrany obraz do schowka. Następnie otwieramy aplikację Google i w pasku wyszukiwania wybieramy opcję "Wyszukaj skopiowany obraz".
  • Na telefonie lub tablecie z Androidem wchodzimy na stronę images.google.pl. Następnie wpisujemy opis zdjęcia, które chcemy wyszukać i wybieramy opcję "Szukaj". Klikamy i przytrzymujemy wybrane zdjęcie a następnie wybieramy opcję "Wyszukaj ten obraz w Google".

Jak widzicie wyszukiwanie obrazem w Google jest bardzo proste, a dodatkowo może przydać się wam w wielu sytuacjach. Zobaczcie też inne poradniki dotyczące zwiększenia funkcjonalności wyszukiwarki:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)