Wojsko Polskie modernizuje czołgi. Będzie więcej Leopardów 2PL

Wojsko Polskie modernizuje czołgi. Będzie więcej Leopardów 2PL

Wojsko Polskie modernizuje czołgi. Będzie więcej Leopardów 2PL
Źródło zdjęć: © East News | BARTOSZ KRUPA
Bolesław Breczko
16.07.2018 14:08, aktualizacja: 16.07.2018 16:08

Dodatkowe czternaście czołgów Leopard 2A4 zostanie zmodernizowanych do standardu Leopard 2PL - donosi Defence24.pl. Tym samym liczba unowocześnionych wozów wzrośnie do 142. Wojsko Polskie zapłaci za wszystko 300 mln złotych.

W ramach programu Leopard 2PL modernizowane są czołgi w wersji 2A4, które Wojsko Polskie otrzymało od Niemiec na początku lat 2000 i w latach 2013-2015. Sprzęt ma już przeszło 30 lat, został wyprodukowany między 1985 a 1987 rokiem. Mimo tego Leopardy 2A4 to sprawne i cenione przez załogi i dowódców maszyny. Ich modernizacja do standardu 2PL sprawi, że będą lepiej dostosowane do walki i obrony w starciu z nowoczesną bronią wroga.

Modernizacja polskich czołgów Leopard 2A4

Pierwotny kontrakt na zmodernizowanie polskich Leopardów podpisano w 2016 roku. Obejmował on 128 czołgów i opiewał na blisko 2,5 mld złotych. Prace, w których uczestniczą polskie firmy zbrojeniowe, powinny zostać zakończone do 2020 roku. Najważniejsze założenia modernizacji czołgów przewidują:

  • zwiększenie ochrony balistycznej wieży, czyli odporności na trafienia,
  • wymiana systemu stabilizacji armaty,
  • zainstalowanie nowych systemów obserwacyjnych dla działonowego i dowódcy,
  • przystosowanie do wykorzystania nowych rodzajów amunicji,
  • instalacja zapasowego agregatu prądotwórczego.

Leopard 2PL powstanie w Polsce

Za modernizację odpowiada niemiecka firma Rheinmetall, która będzie stopniowo przekazywać obowiązki firmom z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu wykonają remont układu napędowego i jezdnego, Przemysłowe Centrum Optyki dostarczy kamery termowizyjne KLW-1 Asteria do celowników oraz kamery dzienno-nocne KDN-1 Nyks dla kierowcy. Przedsiębiorstwo Rosomak S.A. zainstaluje dodatkowe opancerzenie wieży, Zakłady Mechaniczne Tarnów przeprowadzi wymianę napędów wieży i działa z hydraulicznych na elektryczne, a OBRUM z Gliwic przeprowadzi modernizację trenażerów i symulatorów.

Czołgi Leopard 2PL otrzymają modułowy pancerz aktywny IBD Deisenroth Engineering (dla wieży). Ze względu na ograniczenia wagowe (masa czołgu nie może przekroczyć 60 ton, a Leopardy 2A4 ważą oryginalnie 55 ton), zrezygnowano z dodatkowej ochrony kadłuba i podwozia czołgu.

Technologia z Polski dla polskich czołgów

Modernizacja najmocniej obejmie systemy walki, kierowania ogniem, obserwacji i dowodzenia. To na nie składają się wspomniane wcześniej kamery nocne i noktowizyjne oraz wymiana systemów sterowania wieżą. W ramach zwiększenie możliwości bojowych armata Leopardów zostanie dostosowana do nowych rodzajów amunicji: podkaliborwego pocisku przeciwpancernego DM63A1 i programowalnego pocisku odłamkowo-burzącego DM11.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (398)