Włoski wulkan zapada się w morze. Naukowcy nie mają złudzeń

Włoski wulkan zapada się w morze. Naukowcy nie mają złudzeń

Włoski wulkan zapada się w morze. Naukowcy nie mają złudzeń
Źródło zdjęć: © NASA | NASA/wikipedia
Arkadiusz Stando
11.10.2018 13:26, aktualizacja: 12.10.2018 19:58

Naukowcy już od wielu lat zdają sobie sprawę, że Etna zapada się powoli w stronę Morza Śródziemnego. Wyliczono, że około 2-3 cm rocznie. Ostatnie obserwacje jednak zaniepokoiły naukowców.

Już od wielu dekad prowadzi się obserwacje południowo-wschodniego zbocza wulkanu Etna. Jest to czynny wulkan mieszczący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Według tych obserwacji, około 2-3 cm rocznie wulkan zbliża się w kierunku morza.

Ostatnie badania dna morskiego tuż pod zboczem Etny wykazały, że problem jest o wiele większy. Ale przy okazji naukowcy wpadli na pomysł, dlaczego dochodzi do tego zjawiska. Przez ponad 15 miesięcy stale monitorowano Etnę, i właściwie nic nie zauważono. Jednak w ciągu 8 dni w maju 2017 roku południowo-wschodnia część Etny stoczyła się o 4 centymetry w stronę morza.

To o wiele większy ruch, niż wszystkie zarejestrowane dotychczas na lądzie. Zasugerowano wówczas, że południowo-wschodnie zbocze zawala się pod własnym ciężarem. Nie wiadomo kiedy, ale może dojść do ogromnego osunięcia. Zauważono także, że nagłe, większe zapadnięcia powstawały, gdy w innych częściach świata dochodziło do tsunami.

Źródło: ScienceMag

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)