Windows, Android czy IOS? Porównujemy tablety z najpopularniejszymi systemami

Windows, Android czy IOS? Porównujemy tablety z najpopularniejszymi systemami

Windows, Android czy IOS? Porównujemy tablety z najpopularniejszymi systemami
Źródło zdjęć: © flickr.com | Maurizio Pesce
28.03.2018 11:24, aktualizacja: 28.03.2018 12:19

Android, IOS i Windows to trzy najważniejsze systemy operacyjne dostępne na tabletach. Każdy z nich ma swoje mocne strony oraz pewne ograniczenia. By sprzęt jak najlepiej spełniał swoją funkcję, warto wybrać odpowiadający twoim potrzebom system.

Poniżej znajdziesz kilka tabletów w atrakcyjnych cenach. Niezależnie od kwoty, jaką chcesz zainwestować i osobistych wymagań, znajdziesz coś dla siebie.

Windows dla twórców i konsumentów treści

System znany z komputerów stacjonarnych i laptopów jest rozwiązaniem uniwersalnym, które pozwoli cieszyć się dostępem do internetu, ale również umożliwi sprawną edycję danych, tworzenie prezentacji czy projektów. Jeśli szukasz tableta do pracy, z pewnością warto zwrócić uwagę na sprzęt, który obsługuje "okienka". Windows 10, jak i poprzednia "ósemka" jest przystosowany do pracy z ekranem dotykowym. Kafelkowa struktura zapewni łatwą i precyzyjną obsługę aplikacji.

Obraz
© flickr.com | Ninian Reid

Pełnię swych możliwości tablety z Windowsem osiągają po podłączeniu dodatkowego sprzętu. Możesz podpiąć do niego właściwie każde urządzenie peryferyjne, o ile znajdziesz odpowiednie sterowniki. Do tabletów z innymi systemami operacyjnymi podłączysz raczej niewiele poza klawiaturą, myszką lub dyskiem przenośnym. Ciekawą opcją są tablety w wersji hybrydowej, oferującej doczepianą klawiaturę. Wtedy możesz zmienić tablet w niewielkiego i poręcznego netbooka i pracować tam, gdzie chcesz.

Android – tanio i skutecznie

Jeśli natomiast tablet służy ci jedynie do kontaktu ze znajomymi, korzystania z internetu i grania w gry mobilne, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie z systemem Android. Jest przede wszystkim nieco tańszy niż tablety z Windowsem i kosztuje o wiele mniej od urządzeń Apple. Z drugiej strony tańsze urządzenia mają tendencję do "zwalniania" z biegiem czasu. Jeśli myślisz o tablecie na kilka lat, być może warto dołożyć kilkaset złotych.

Ogromną zaletą systemu Google jest możliwość zainstalowania na urządzeniu dużej liczby aplikacji, z których większość jest darmowa. System charakteryzuje się też dużymi możliwościami personalizacji urządzenia czy tworzenia nowych nakładek. Android jest zintegrowany ze wszystkimi usługami dostępnymi w Google. W związku z tym możesz wygodnie korzystać z przeglądarki, przeglądać filmy na youtube z pomocą specjalnej aplikacji czy korzystać z map podczas jazdy samochodem.

Obraz
© Shutterstock.com

IOS – bezpieczeństwo i niezawodność

Tego typu tablety są najdroższe w całym zestawieniu, ale w zamian oferują stabilny sprzęt, który działa szybko i płynnie nawet przy dużej liczbie zainstalowanych aplikacji. Prosty w obsłudze i intuicyjny system jest przyjazny dla nowych użytkowników, jednak ma stosunkowo małe możliwości modyfikacji. Niewątpliwą zaletą jest ciągłe wsparcie i gwarantowane aktualizacje. Najnowsza wersja systemu operacyjnego jest również udostępniana do pobrania na starsze urządzenia.

Wybór systemu operacyjnego zależy wyłącznie od preferencji. Jeśli poszukujesz tableta, na którym będzie można swobodnie pracować, warto przemyśleć zakup urządzenia z systemem Windows. Jeśli nie masz zbyt dużych wymagań i używasz tableta jako miniaturowego centrum multimedialnego, znacznie lepszym wyborem będzie Android. Jeżeli natomiast wymagasz od sprzętu niezawodności i trwałości, możesz pokusić się o większy wydatek i zakupić urządzenie z systemem IOS.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)