Windows 10 żegna hasła użytkownika

Windows 10 żegna hasła użytkownika18.03.2015 10:02
Windows 10 żegna hasła użytkownika
Źródło zdjęć: © Ron Bennetts / CC

System Windows 10 będzie miał nowy moduł weryfikacji tożsamości użytkownika o nazwie Windows Hello. Ma on być znacznie bezpieczniejszy od aktualnie wykorzystywanych haseł a zarazem wygodniejszy.

Windows Hello to moduł weryfikacji tożsamości, wykorzystujący zabezpieczenia biometryczne i sprzętowe tak, by logowanie użytkownika było szybkie i przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne. Moduł jest zgodny z czytnikami linii papilarnych, kamerami do wideorozmów z czujnikiem podczerwieni i tym podobnymi.

Każde urządzenie z Windows 10 ma wygenerowany swój unikalny identyfikator. Windows Hello, w zależności od możliwości sprzętu na którym jest zainstalowany, zeskanuje naszą siatkówkę, twarz (stąd wymóg kamery z podczerwienią, by nie było możliwe logowanie za pomocą fotografii użytkownika) i / lub linie papilarne, by od razu nas zalogować. Bez konieczności przechowywania tekstowego hasła w pamięci urządzenia czy na jakimkolwiek serwerze, na który hakerzy mogliby się włamać.

Hasła tekstowe, co oczywiste, nadal będą obsługiwane. Muszą być z uwagi na ograniczenia sprzętu, który aktualnie jest w sprzedaży (nieliczne z czytnikami linii papilarnych, jeszcze rzadsze ze zgodnymi kamerami), a z Windows Hello mają korzystać przede wszystkim posiadacze nowych PC, smartfonów i tabletów, które zadebiutują na rynku wraz z Windows 10.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung Galaxy S6 Edge – wersje specjalne

Zobacz także: Windows 10 - nowe gadżety w akcji

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)