Widać to z kosmosu. Europejskie góry tracą różnorodność genetyczną
Zmiany klimatyczne znacząco wpływają na różnorodność genetyczną roślin w europejskich górach. Najnowsze badania łączące zdjęcia satelitarne z analizą genetyczną wskazują, że wzrastająca globalna temperatura przekłada się na ekspansję drzew i krzewów na obszary, gdzie wcześniej nie występowały, a to zagraża górskiej florze.
Zmiany klimatyczne wpływają na przyrodę na całym świecie. Ocieplenie klimatu oraz zmiany w użytkowaniu ziemi prowadzą m.in do wzrostu roślinności w górskich regionach Europy. Z badań opublikowanych w "Current Biology" wynika, że proces ten zagraża różnorodności genetycznej roślin leczniczych, takich jak grecka herbata górska.
Szybkość, z jaką krzewy i drzewa rozprzestrzeniają się na wcześniej otwartych łąkach, można bezpośrednio powiązać ze spadkiem różnorodności genetycznej w populacjach gojnika
Zmiany klimatyczne wpływają na górską roślinność
Górskie regiony są jednymi z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na Ziemi. Jednak w ciągu ostatnich 50 lat wzrost temperatur i zmiany w użytkowaniu ziemi spowodowały ekspansję krzewów i drzew. Niskie rośliny, tak ważne dla lokalnych ekosystemów, zostają wypierane przez wyższą roślinność. Proces ten zmienia wygląd i charakter typowy dla otwartych górskich łąk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Grecka herbata to wskaźnik zmian
Gojnik, znany jako grecka herbata górska, jest kluczowym elementem flory górskich łąk śródziemnomorskich. Roślina jest ceniona za właściwości lecznicze, dodatkowo stanowi wskaźnik zdrowia otwartych siedlisk górskich. Jak podaje portal SciTech Daily, badania wykazały, że w ośmiu z jedenastu badanych regionów górskich różnorodność genetyczna gojnika znacznie spadła.
Zbadaliśmy populacje w jedenastu greckich pasmach górskich i połączyliśmy dane satelitarne z kilku dekad z analizami genetycznymi okazów zielnikowych z lat 70. i współczesnych próbek roślin
Wyniki badań są niepokojące
Badacze połączyli dane satelitarne z analizami genetycznymi roślinności. Analizy umożliwiły ocenę zmian w populacjach roślin na przestrzeni dekad. Dzięki badaniom udało się ustalić, że w ośmiu z jedenastu regionów znacznie spadła bioróżnorodność, która znacząco wpływa na górską florę.
To połączenie otwiera nowe możliwości monitorowania bioróżnorodności
Zmniejszenie różnorodności genetycznej wpływa na zdolność roślin do adaptacji do zmian środowiskowych, co może prowadzić do ich wyginięcia. Naukowcy zalecają priorytetowe działania ochronne w regionach najbardziej dotkniętych "zielenią górską".