USA: Darmowy Internet dla wszystkich

USA: Darmowy Internet dla wszystkich
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.12.2008 16:02, aktual.: 08.12.2008 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Darmowy Internet w Stanach Zjednoczonych powoli staje się rzeczywistością. Przewodniczący Federalnej Komisji Komunikacji w USA, Kevin Martin, powiedział że jest spora nadzieja na przyspieszenie budowy krajowej sieci szerokopasmowej.

Stanowisko przewodniczącego Kevina Martina oznacza, że Amerykanie będą mogli korzystać z Internetu całkowicie za darmo.

W opozycji do planów uwolnienia Internetu stoją operatorzy sieci bezprzewodowych. Według nich, projekt Komisji jest szkodliwy dla zasad wolnej konkurencji, a zwłaszcza dla sieci komórkowych. Zgodnie z planem Komisji ( AWS-3 ), zostanie przeprowadzony przetarg na zbudowanie widma sieci bezprzewodowej. Zwycięsca pokryje siecią 95% kraju w ciągu 10 lat.

Jedna czwarta widma musi być przeznaczona na sieć oferującą bezpłatne połączenia o prędkości podobnej do podstawowych usług DSL. Dodatkowo sieć musi być kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami i aplikacjami.

"Myślę, że ważne jest, abyśmy maksymalnie wykorzystali nowe widmo. Jest to okazja do stworzenia dodatkowych usług szerokopasmowych" - powiedział Kevin Martin na konferencji prasowej.

Zwolennicy planu AWS-3, są za jak najszybszym rozwojem szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie całego kraju. Kilka ostatnich badań wykazało, że niektóre kraje wyprzedzają Stany Zjednoczone w zakresie planów uwolnienia Internetu. W odpowiedzi, wiele firm technologicznych i grup lobbingowych w administracji USA nalegało na wprowadzenia nowych rozwiązań, które mogłyby przyspieszyć działania na rzecz wolnego łącza internetowego.

Już teraz wiadomo, że wolna sieć będzie zawierać kilka filtrów ograniczających dostęp do treści pornograficznych lub innych nieodpowiednich materiałów. Takiego filtrowania nie będzie w przypadku pozostałych 75% widma, które będzie oferować szybszą prędkość, ale już za opłatą.

"Każdy kto będzie miął odpowiedni sprzęt będzie mógł uzyskać dostęp do wolnej sieci w taki sam sposób, jak do kanałów telewizyjnych jeżeli posiada telewizor" - dodał Kevin Martin.

18 grudnia odbędzie się głosowanie Komisji w sprawie przyspieszenia budowy krajowej sieci szerokopasmowej.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)