Top 5 - grille elektryczne do 250 zł
Wśród elektrycznych kuzynów ogrodowych grillów poszukaliśmy tych, które umożliwiają wygodne i bezproblemowe przyrządzanie zdrowych potraw o niewielkiej zawartości tłuszczu. Stąd też zwracaliśmy uwagę nie tylko na podstawowe parametry. Ważna była też regulacja temperatury, funkcja odprowadzania tłuszczu do osobnego pojemnika i możliwość mycia elementów w zmywarce. Punkty przyznawaliśmy też za zmienną pozycję pracy urządzenia oraz opcje przechowywania w pionie.
5. Zelmer 40Z011
Pierwszy w rankingu grill z pokrywą od konkurencji odróżnia konstrukcja - zamiast płaskiej płyty mamy tu typowy dla grillów metalowy ruszt o dużej powierzchni pieczenia. Poniżej urządzenie ma wbudowany wyjmowany pojemnik na tłuszcz. Zarówno ruszt, jak pojemnik na tłuszcz oraz pokrętło termostatu można zdemontować do mycia. Urządzenie ma jednak kilka minusów, którym zawdzięcza ostatnią pozycję w rankingu - brak powłoki nieprzywierającej rusztu, stosunkowo niewielką moc - 150. W i skokową regulację temperatury.
Plus natomiast przyznajemy za nienagrzewający się uchwyt, dzięki czemu dotknięcie go w trakcie pracy nie grozi oparzeniem i pokrywę z bezpiecznego, hartowanego szkła.
4. DeLonghi CG298
To najbardziej kompaktowe urządzenie w zestawieniu. Możliwościami - poza powierzchnią grillowania - nie ustępuje wiele swym konkurentom, a przy tym zajmie niewiele miejsca w kuchennej szafce (można go przechowywać w pionie). Urządzenie, poza możliwością demontażu, ma też regulację położenia górnej płyty, dzięki czemu grill nadaje się także do opiekania kanapek z serem lub warzyw. Wbudowany termostat umożliwia płynną regulację temperatury. Grill ma też antypoślizgową podstawę i nienagrzewający się uchwyt.
3. Ariete La Grigliata New 762
To jeden z dwóch zamkniętych grillów, jakie znalazły się w tym zestawieniu. Szklana pokrywa nowego modelu Ariete jest nie tylko uchylana, ale można ją całkowicie zdemontować. Swoje miejsce w zestawieniu grill zawdzięcza jednak przede wszystkim dużej powierzchni grillowania - ponad 122. cm. Konkurentom nie ustępuje też pod względem łatwości mycia - po grillowaniu zarówno płyty, jak i pokrywę można wstawić do zmywarki. „Na pokładzie” mamy też płynną regulację temperatury i timer pozwalający na automatyczne zakończenie pracy. Choć urządzenie jest dość pokaźne, można przechowywać je w pionie.
2. Tefal CB655012
Otwarty grill stołowy z płynną regulacją temperatury od 0 do 23. stopni. Spośród konkurentów wyróżnia go patent znany już z patelni tego producenta - Thermo-Spot, czyli czerwona kropka w centralnym punkcie urządzenia. Jest to wskaźnik informujący o tym, że płyta osiągnęła żądaną temperaturę. Grill marki Tefal może pochwalić się też bardzo wysoką mocą (240 W), co sprawia, że jest wydajny, a zarazem oszczędny. Plus za zdejmowane płyty, które można myć w zmywarce i możliwość pracy w dwóch pozycjach - grill i plancha.
1. Philips HD 4419
Wyposażony jest bardzo podobnie jak zajmujący niższą pozycję w rankingu Tefal - dużą moc (230. W), zdejmowane do mycia w zmywarce płyty i nieprzywierającą powłokę. Ma jednak kilka dodatków, których konkurentowi brakuje. Pierwszą jest schowek na tackę na tłuszcz. Kolejne dotyczą stricte bezpieczeństwa użytkowania - grill wyposażony jest w nienagrzewające się uchwyty i antypoślizgowe stopy. O kilka centymetrów wygrywa też z Tefalem rywalizację na powierzchnię grillowania. Warto też wspomnieć o dodatkowym wyposażeniu - łopatce do zdejmowania potraw i książeczce z przepisami.
MK/PS