Spamuje nas sześć botnetów

Spamuje nas sześć botnetów

Spamuje nas sześć botnetów
03.03.2008 13:30, aktualizacja: 03.03.2008 14:33

Z badań firmy Marshal wynika, że aż 85% światowego spamu wysyłanych jest przez zaledwie 6 botnetów. Najwięcej niechcianych listów (39%) pochodzi z botnetu Srizbi. Drugi na niechlubnej liście jest Rustock, który wysyła co piątą (21%) niechcianą wiadomość trafiającą do naszych skrzynek.

Znacznie spadł natomiast udział botnetu Mega-D. Jeszcze na początku lutego stanowił on największe źródło spamu. Tymczasem udało się zablokować serwery kontrolujące tę sieć komputerów-zombie ( patrz też artykuł: "Porno w kościele i urzędzie - zasypani przez spam - http://www.pcworld.pl/artykuly/56527.html" ).

Specjaliści oceniają, że do Mega-D należało 35 000 maszyn zarażonych trojanem Ozdok. Mega-D był nieaktywny przez 10 dni - cyberprzestępcom udało się jednak odzyskać nad nim kontrolę i ponownie rozsyła niechciane listy. Stanowią one 11% całego spamu. Inne duże źródła spamu to botnety powstałe przy użyciu szkodliwego kodu o nazwie Hacktool.Spammer ( Spam-Mailer ) oraz Pushdo ( Pandex ).

Najsławniejszy z obecnie aktywnych botnetów - Storm - składa się z 85 000 maszyn, ale rozsyła jedynie 3% niechcianych listów. Bradley Anstis z Marshala mówi, że wielkość botnetu niekoniecznie wskazuje na liczbę wysyłanych niechcianych listów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)