Smog hamuje rozwój mózgu. Dzieci są najbardziej zagrożone
12.12.2017 10:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O tym, jak niebezpieczne dla zdrowia jest zanieczyszczone powietrze/smog, mówi się już od kilku lat. Najnowszy raport UNICEF pokazuje, że nie należy bagatelizować sprawy.
Smog zabija 3 mln ludzi na świecie rocznie, a tysiące ludzi w Polsce diagnozuje się z chorobami dróg oddechowych. Nowy raport UNICEF pokazuje, że smog, nawet jeśli nie jest śmiertelny, to wpływa bardzo negatywnie na rozwój mózgu.
Najważniejszy etap rozwoju dziecka to pierwsze 1000 dni. Powstają wtedy połączenia nerwowe, które będą podtrzymywać funkcje mózgu przez wiele lat. Według raportu, zanieczyszczenie powietrza niszczy barierę krew-mózg.
Czym jest? To bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową, mającą zabezpieczać układ nerwowy przed szkodliwymi czynnikami, a także umożliwić selektywny transport substancji z krwi do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Jej uszkodzenie może prowadzić do przyszłego rozwoju chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson. Jednym z najbardziej winnych temu związków chemicznych to magnetyt. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a potem trafia do mózgu.
UNICEF w swoim raporcie wspomina też o istnieniu dowodów na wpływ smogu na substancję białą mózgu. Są za to odpowiedzialne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Powstają w wyniku spalania paliw kopalnianych i występują na obszarach o dużym natężeniu ruchu drogowego. Biała substancja odgrywa kluczową rolę w komunikacji neuronów i innych części mózgu.
Według UNICEF, około 121 milionów dzieci na całym świecie żyje w obszarach przekraczających dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Najbardziej dotknięte regiony obejmują Azję Południową (33,4 mln) oraz wschodnią Azję (26,6 mln).
Badania wykazały, że wdychanie zanieczyszczonego powierza może być powiązane z gorszą pamięcią wzrokową i dźwiękową, niższym poziomem IQ, pogorszoną pamięcią oraz innymi problemami neurologiczno-behawioralnymi. Dzieci narażone na wdychanie smogu tracą podstawowy fundament, którego potrzebują do zdrowej aktywności mózgu w przyszłości.