Seks-roboty mogą być pomocą dla starszych osób. Tak twierdzi część ekspertów

Skoro każdy z nas potrzebuje przyjemności i czułości, to także osoby starsze. A skoro często zdarza się, że są one samotne, w sukurs mogą przyjść seks-roboty. Wtedy cały świat stanie się piękniejsze. Taki stanowisko przedstawia coraz więcej ekspertów – co istotne, z różnych dziedzin.

Seks-roboty podczas targów AVN w Las Vegas w styczniu 2020 r.
Seks-roboty podczas targów AVN w Las Vegas w styczniu 2020 r.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ethan Miller

Roboty i coraz powszechniejszy dostęp do nich przynosi także coraz więcej pytań. Jednym z nich jest uzależnienie się ludzi od robotów. Szczególnie dotyczyć może to w przyszłości robotów-opiekunów dla dzieci lub osób starszych.

Okazuje się jednak, że można przyjąć zupełnie odwrotny punkt widzenia. I uznać, że roboty, a dokładniej seks-roboty, tymże osobom starszym mogą ubarwić świat. Przywiązanie do takiej maszyny wraz z jednoczesnym odczuwaniem przyjemności cielesnych jest przywróceniem tożsamości i godności.

Tak przedstawia to Nancy S. Jecker, bioetyczka z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle. Badaczka problemu starzenia się społeczeństw podkreśla, że chodzi jej także o osoby starsze z niepełnosprawnościami. „Roboty są odpowiedzią na potrzeby starszych osób, które są samotne lub w jakiś sposób wykluczone” – przekonuje.

Wtóruje jej, choć dość poetycko, mistrz szachów komputerowych David Levy: „Każdy chce kogoś kochać, ale nie każdy ma kogo. Jeśli ta naturalna ludzka potrzeba będzie u każdego zaspokojona, świat będzie szczęśliwszym miejscem”.

Z kolei Michael Hauskeller, filozof z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter, wskazuje, że roboty są od ludzi nie tylko bardziej niezawodne, ale i bardziej wiarygodne. Zwyczajnie – nie mają kaprystów. I w tym filozof upatruje w przyszłości powodzenia robotów czy seks-robotów.

I chyba właśnie na tej płaszczyźnie – porozumienia i przywiązania, a nie samej przyjemności – spoczywa kluczowa rola, która doprowadzi lub nie do ścieżki, o której pisze Nancy Jecker.

Dlatego uważa, że seks-robotów nie należy traktować jak zwykłych seks-zabawek. „W przeciwieństwie do urządzeń, które mają tylko zapewnić doznania cielesne, seks-roboty stwarzają możliwość nie tylko nawiązania relacji seksualnych, ale też międzyludzkiej intymności” – podsumowuje badaczka.

Źródło: BioEdge.org

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (647)