Robisz zakupy podczas Black Friday? Uważaj na nowy przekręt oszustów

Robisz zakupy podczas Black Friday? Uważaj na nowy przekręt oszustów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

23.11.2018 09:14, aktual.: 23.11.2018 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystasz z promocji w trakcie Black Friday. Nagle przychodzi wiadomość ze sklepu z prośbą o dopłatę. Podejrzewasz zakupowy szał, przez który doszło do pomyłki. Dokonujesz wpłaty i… tracisz pieniądze z konta. Taki scenariusz jest w najbliższych dniach możliwy.

Serwis Zaufana Trzecia Strona ostrzega przed nowym, groźnym przekrętem. Klienci sklepu morele.net otrzymują SMS-y z prośbą o dopłatę. Nadawca wiadomości prosi o wpłacenie 1 zł, bo inaczej zamówienie nie zostanie zrealizowane. Nic nie kupowałeś na morele.net? Też uważaj. Niewykluczone, że nazwy sklepu mogą się zmieniać.

Sklep morele.net zaprzecza, aby był odpowiedzialny za wyciek:

"Nie jesteśmy źródłem danych, nasza baza danych jest ściśle chroniona. Wiadomości najprawdopodobniej wysyłane są losowo, a ich zbieżność z Państwa zamówieniami to wynik masowości całego procederu" - czytamy na stronie.

Zaufana Trzecia Strona cytuje również komentarz sklepu zamieszczony na Wykopie. Okazuje się, że sprawa może być poważniejsza:

"Prawdopodobnie wyciekła baza dużego operatora logistycznego, który obsługuje wszystkie sklepy, i mamy już informacje, że podobny problem wystepuje u innych".

Black Friday: uważaj na SMS-y ze sklepów

Istnieje ryzyko, że robiąc zakupy w sieci, możecie otrzymać podobną wiadomość z wielu internetowych sklepów. Czasami może nawet nie paść nazwa sprzedawcy, jak w opisywanym niedawno przez nas przypadku.

Dlaczego wiadomość jest groźna? Link do wpłaty prowadzi do serwisu przypominającego DotPay i PayU. To oczywiście podrobione strony - choć wygląd jest podobny do prawdziwych, to różni się adres internetowy. Jeżeli ktoś jednak nie sprawdzi nazwy i będzie próbował dokonać transakcji, może mieć poważne problemy.

Oszuści podrobili też strony logowania banków. Ofiara, wybierając jeden z nich, ma wrażenie, że loguje się na swoje konto. Tak naprawdę podaje dane przestępcom. Ci od razu starają się je wykorzystać. Logują się na zdobyte konto i ustawiają swój rachunek do przelewów zaufanych. Po chwili na telefon ofiary przychodzi SMS. Niczego nieświadoma osoba ma wrażenie, że właśnie potwierdzi dopłatę 1 zł do zamówienia. Tymczasem akceptuje albo dodanie konta przestępców do listy zaufanych, albo zatwierdza przelew na dużą sumę.

Black Friday: uważaj na oszustów

Oczywiście łatwo się przed takim oszustwem uchronić. Wystarczy dokładnie sprawdzać, na jakiej stronie się znajdujemy, a także dokładnie czytać wiadomości z banku. W treści SMS-a napisane jest, o jaką transakcję i sumę chodzi. Niestety, chwila nieuwagi może spowodować, że stracimy wszystkie oszczędności.

Jeżeli chcesz się przed atakiem oszustów zabezpieczyć, zobacz, na co uważać podczas Black Friday.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także