Trwa ładowanie...
d29yr22

Przesyłka za pobraniem kurierem DPD. Upewnij się, że chcesz ją odbierać

Odbierasz przesyłki za pobraniem za innych domowników? Uważaj. Oszuści wysyłają paczki kurierem DPD i liczą na to, ze zapłacisz za dostarczenie śmieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przesyłka za pobraniem kurierem DPD. Upewnij się, że chcesz ją odbierać
(Materiały prasowe)
d29yr22

Oszustwo jest stare jak świat. Ktoś kradnie lub kupuje bazę adresów, wysyła paczki za pobraniem i czeka, aż naiwni odbierający zapłacą. W ostatnich dniach zaobserwowana została nowa fala, w której wykorzystywani są kurierzy firmy DPD.

Paczka za pobraniem, a w niej zakrętka słoika

Z twojego punktu widzenia wszystko jest w porządku. Kurier w prawdziwym mundurze i z prawdziwym terminalem dostarcza ci paczkę za pobraniem. Koszt odbioru to 99 zł. Paczka może być zaadresowana na ciebie, współlokatora, członka rodziny lub osoby pracującej na tym samym piętrze. Jeśli ją odbierzesz, dasz się naciągnąć na 99 zł.

d29yr22

Według relacji ofiar w paczce mogą znajdować się różne bezwartościowe rzeczy. Może to być stara koszulka, zakrętka słoika lub inny śmieć. Na pewno nie są to rzeczy, które zamawiali przez internet. Nikt na taką paczkę nie czeka.

Socjotechnika w najlepszym wydaniu

Ponieważ paczki są dostarczane przez prawdziwą firmę kurierską, często razem z innymi przesyłkami do biur albo przez znajomych kurierów, nie budzą podejrzeń. Nie pomagają też wiecznie zabiegani kurierzy, którzy gotowi są wrócić z paczką do centrali zanim dowiesz się, czy ktoś z twojej rodziny rzeczywiście zamawiał coś za pobraniem.

Kurierzy nie są tu niczemu winni. To oszuści masowo nadają paczki za pobraniem i najwyraźniej im się to zwraca, bo fala ataków nie słabnie. Prawdopodobnie adresaci odbierają paczki "z rozpędu", możliwe że robią to też domownicy albo współpracownicy w biurowcach.

d29yr22

Nadawcą paczek jest firma Alexa Capital Sp. z o.o. z Łodzi. Pełny adres to: ul. Narutowicza 40 lok. 1, 90-135 Łódź Śródmieście. Sporo ofiar zadało sobie trud, by odnaleźć firmę i wystawić jej niepochlebną ocenę w Panoramie Firm. Stąd wiemy o „śmierdzących koszulkach” i wykorzystaniu kurierów DPD.

Opinie o firmie rozsyłającej śmieci w paczkach za pobraniem
Opinie o firmie rozsyłającej śmieci w paczkach za pobraniem

Poszkodowani nie mają wielu opcji. Można próbować złożyć reklamację w DPD lub zgłosić sprawę na policji. Miejmy nadzieję, że firma DPD w końcu odmówi świadczenia usług oszustom z Alexa Capital, jeśli zostanie powiadomiona i licznych oszustwach.

Trudno powiedzieć, czy pieniądze da się odzyskać i ile czasu to zajmie. Dlatego ostrzeż rodzinę i znajomych, by nie odbierali paczek za pobraniem, jeśli nie mają co do nich pewności. Lepiej przejść się do punktu odbioru paczek, niż być stówę w plecy.

d29yr22

Podziel się opinią

Share

d29yr22

d29yr22
Więcej tematów