Trwa ładowanie...

Przed czym obroni nas Patriot

Przy okazji wizyty Donalda Trumpa w Warszawie podpisany został list intencyjny w sprawie zakupu przez Polskę systemów przeciwrakietowych Patriot. Przed czym mogą one nas obronić.

Share
Przed czym obroni nas Patriot
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Raytheon
d2k0yuk

Głównym przeznaczeniem systemu Patriot jest obrona przed pociskami i rakietami dalekiego zasięgu, czyli stworzenie "tarczy antyrakietowej". W momencie wykrycia zbliżającej się rakiety przeciwnika z wyrzutni Patriot zostaje wystrzelona rakieta, która "przechwytuje" wrogi pocisk niszcząc go w powietrzu. System najnowszej generacji PAC-3 jest w stanie nawet trafić dokładnie w część rakiety przenoszącą ładunek wybuchowy.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Wyrzutnia Patriot zainstalowana jest na mobilnym kołowym podwoziu dzięki czemu można ją szybko przemieścić w miejsce gdzie jest potrzebna najbardziej. Oprócz samej wyrzutni w skład systemu wchodzi też centrum dowodzenia, radar, generator prądu i zestaw anten. Całość może zostać rozstawiona i być gotowa do działania w ciągu godziny. Oprócz ochrony przed rakietami Patriot może zapewnić też ochronę przeciwlotniczą i atakować samoloty, śmigłowce a także drony. Koszt jednego systemu Patriot waha się między 1 a 6 mld dolarów.

d2k0yuk

Podziel się opinią

Share
d2k0yuk
d2k0yuk
Więcej tematów