Trwa ładowanie...
d2x4riu

Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne

Mamy doskonałą wiadomość. Roya Aghighi opracowała tkaninę, która niczym rośliny, jest zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. To pierwszy krok w stronę zdrowszego i mniej szkodliwego przemysłu odzieżowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejmy nadzieję, że ta tkanina trafi do sklepów całego świata
Miejmy nadzieję, że ta tkanina trafi do sklepów całego świata (University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy)
d2x4riu

Projektantka wspólnie z zespołem naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz Emily Carr Univeristy w Kanadzie stworzyła przełomową tkaninę. Materiał jest dosyć wyjątkowy, bo cały czas żyje. Tak zwana "biotkanina" została stworzona z glonów.

A więc tkanina cały czas oddycha, jednocześnie przeprowadzając proces fotosyntezy. Zamienia więc dwutlenek węgla w tlen. Powstała przez połączenie jednokomórkowych glonów chlamydomonas reinhardtii z nanpolimerami. Tkanina w dotyku sprawie wrażenie lnianej.

Gdyby udało się globalnie wprowadzić tą tkaninę do użytku, mogłaby znacznie wypłynąć na problem emisji dwutlenku węgla. Przemysł odzieżowy sam w sobie tworzy ogromne szkody, działające na rzecz zmian klimatycznych. Jest zaliczany do jednego z największych trucicieli Ziemi, tuż obok paliwowych i mięsnych. Dlaczego? Wytłumaczenie znajdziesz pod tym adresem.

   University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
(University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy)
   University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
(University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy)

Zobacz też: Przełom w branży odzieżowej. Powstały ubrania, których nie trzeba prać przez 100 dni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x4riu

Podziel się opinią

Share
d2x4riu
d2x4riu
Więcej tematów