Policja apeluje o rozwagę podczas świątecznych zakupów w sieci

Policja apeluje o rozwagę podczas świątecznych zakupów w sieci

Policja apeluje o rozwagę podczas świątecznych zakupów w sieci
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
17.12.2012 10:00, aktualizacja: 17.12.2012 12:04

O zdrowy rozsądek i zachowanie podstawowych środków ostrożności przy
robieniu świątecznych zakupów w internecie apelują policjanci. Co roku po Bożym Narodzeniu do
policji zgłaszają się osoby, do których nie dotarły przesyłki z zamówionymi prezentami.

- Każdego roku po świętach mamy większą liczbę zgłoszeń od ludzi, którzy jeszcze czekają na prezenty, które nigdy do nich nie dotrą - powiedział w piątek PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Na komendy trafiają zgłoszenia od osób, które zostały oszukane podczas zakupów w internecie. Poszkodowani zostali m.in. dwaj mieszkańcy Przemyśla, którzy niedawno na internetowej aukcji zapłacili po ponad tysiąc złotych za aparaty telefoniczne. W przesyłkach zamiast telefonów były wyłącznie katalogi budowlane oraz opakowanie po piwie. Inny mieszkaniec powiatu przemyskiego, który zamówił laptopa, zamiast sprzętu otrzymał butelkę z wodą.

Dlatego policjanci apelują, by kupując przez internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom, gdy oferta wygląda na okazję, oraz zachować podstawowe środki ostrożności. - _ Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, stosujmy się do ich regulaminów _ - apelują funkcjonariusze.

Policja przypomina, że przed zakupem w wirtualnym sklepie dobrze jest zasięgnąć opinii o nim. - _ Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy tam zadzwonić _ - powiedział Sokołowski. Korzystając z aukcji internetowych, warto sprawdzić komentarze o sprzedającym. - _ Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność _ - powiedział rzecznik KGP.

Jeśli w internecie dokonujemy płatności, np. kartą, należy zwrócić uwagę, czy połączenie jest bezpieczne, a nasze dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu - litery "https", które oznaczają, że połączenie jest szyfrowane. Można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

- _ Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa _ - powiedział Sokołowski.

Jak przestrzegają funkcjonariusze, ci, którzy wybiorą się na "klasyczne" zakupy, też powinni być ostrożni. - _ Pogrążeni w szale zakupów nie bardzo zwracamy uwagę, kto jest obok nas. Szczególnie w ten weekend dużo ludzi będzie w sklepach. Tłok sprzyja kieszonkowcom, więc trzeba uważać na pieniądze, portfele, dokumenty, które mamy przy sobie _ - ostrzega Sokołowski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)