Podobna do Ziemi planeta rzut beretem od nas

Niedawno zespół analizujący dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Kepler pochwalił się odkryciem planety, która już teraz określana jest „starszą kuzynką Ziemi”. Jednak Kepler-452b, choć pod wieloma względami podobna do Ziemi, znajduje się około 1400 lat świetlnych od nas, więc nasza „kuzynka” jest nie tylko starsza, ale i bardzo odległa. Czy w naszej najbliższej okolicy również znajdują się skaliste planety? Odpowiedź brzmi „tak” i zostało to udowodnione przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Podobna do Ziemi planeta rzut beretem od nas
Źródło zdjęć: © NASA

05.08.2015 | aktual.: 05.08.2015 16:49

Zespół naukowców z NASA Jet Propulsion Laboratory pochwalił się niedawno odkryciem skalistej egzoplanety o wdzięcznie brzmiącej nazwie HD 219134b. W odróżnieniu od Kepler 452-b i innych odkrytych niedawno planet, HD 219134b nie znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy więc szanse na to, że rozwinęło się na niej życie w jakiejkolwiek formie, są raczej znikome. Ale za to wyróżnia się z innego powodu – znajduje się zaledwie 21 lat świetlnych od Ziemi. Nadal jest oczywiście zbyt daleko, by w przewidywalnej przyszłości wysłać na nią choćby misję bezzałogową, ale w kosmicznych kategoriach znajduje się ona praktycznie rzut beretem od nas.

HD 219134b została po raz pierwszy dostrzeżona przez instrument HARPS-North z europejskiego obserwatorium znajdującego się na Wyspach Kanaryjskich, który wykrył jej wpływ grawitacyjny na zachowanie gwiazdy. Dzięki temu można było wyliczyć orbitę i masę egzoplanety. Obserwacje wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera ujawniły rozmiar planety, dzięki czemu udało się policzyć jej gęstość i potwierdzić, że jest ona planetą skalistą.

- Większość znanych egzoplanet znajduje się setki lat świetlnych od Ziemi. Ta jest praktycznie obok - mówi Lars A. Buchhave, jeden ze współodkrywców HD 219134b.

Dla porównania, najbliższą Ziemi znaną egzoplanetą jest znajdująca się 14,8 lat świetlnych od nas GJ674b. Niestety jej budowy nie udało się do tej pory poznać. Możliwe, że zmieni się to wraz z rozpoczęciem misji Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, który ma rozpocząć pracę w 2018 roku.

- Dzięki misji teleskopu Kepler wiemy, że super-Ziemie są powszechne w naszej galaktyce, ale nadal wiemy o nich bardzo mało - wyjaśnia Michael Gillon, szef zespołu odpowiedzialnego za odkrycie w ramach misji teleskopu Spitzera. - Teraz mamy obok siebie lokalnego przedstawiciela tego gatunku i możemy się mu dokładnie przyjrzeć. To coś jak kamień z Rosetty w dziedzinie badań nad super-Ziemiami.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Google ma własną markę samochodów

Źródło artykułu:Giznet.pl
nasakeplertechnologie i nauka
Komentarze (264)