Oto przyszłość elektroniki w samochodach

Oto przyszłość elektroniki w samochodach01.07.2014 10:25
Oto przyszłość elektroniki w samochodach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Pojazdy stają się integralną częścią Internetu rzeczy, dlatego też Ford i Intel poszukują nowych rozwiązań dla samochodu podłączonego do sieci (connected car), m.in. dając właścicielom możliwość zaglądania do auta za pośrednictwem smartfona, bądź też oferując pojazd, który mógłby zidentyfikować swego właściciela dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy.

Wspólny projekt badawczy, zwany Mobile Interior Imaging lub Project Mobii, ma na celu sprawdzenie jak kamery skierowane do wnętrza samochodu mogą być zintegrowane z czujnikami i danymi dostępnymi z innych modułów, aby utworzyć bardziej spersonalizowaną i bezproblemową interakcję między kierowcą a pojazdem, która zmieni sposób korzystania z auta.

Project Mobii to współpraca etnografów, antropologów i inżynierów Intela z konstruktorami Forda, dotycząca technologii sterowania urządzeniami za pomocą zmysłów. Wszystko po to, aby zaoferować przyjemniejszą i bardziej intuicyjną obsługę systemów samochodowych.

Ford już teraz wykorzystuje kamery zewnętrzne pojazdu w funkcjach wspomagania kierowcy, takich jak utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu czy ostrzeganie o zjeździe z pasa. Projekt badawczy Mobii analizuje nowe zastosowania dla kamer wewnętrznych –. na przykład do uwierzytelniania kierowcy. Wykorzystanie oprogramowania do rozpoznawania twarzy zapewnia lepszą kontrolę prywatności i umożliwia rozróżnianie kierowców oraz automatyczne dostosowanie ustawień do preferencji danej osoby.

Po wejściu do pojazdu kierowca jest uwierzytelniany przez Project Mobii z użyciem kamery i oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Samochodowe systemy dopasowują się wówczas do danego kierowcy, wyświetlając spersonalizowane informacje, takie jak kalendarz, playlisty i kontakty. Jeśli Project Mobii wykryje w samochodzie również pasażera, włączany jest tryb chroniący prywatność, w którym wyświetlana jest tylko nawigacja.

Jeżeli Project Mobii nie rozpozna kierowcy, jego zdjęcie zostanie wysłane do właściciela samochodu. Właściciel może następnie za pośrednictwem smartfona nadać kierowcy uprawnienia i określić funkcje, które powinny być włączone lub wyłączone. Dla przykładu, jeśli kierowca jest dzieckiem właściciela pojazdu, automatycznie pojawi się wymóg konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa oraz ograniczenie prędkości i głośności dźwięku, zaś wyłączona zostanie możliwość używania telefonu podczas jazdy.

Oprogramowanie do rozpoznawania gestów umożliwia kierowcy intuicyjną interakcję. Połączenie naturalnych gestów i prostych komend głosowych może uprościć wykonywanie zadań takich jak zmiana temperatury wewnątrz auta czy otwieranie i zamykanie szyberdachu podczas jazdy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)