Oto maszyna, która zbuduje ludzkie osiedla na Marsie

Oto maszyna, która zbuduje ludzkie osiedla na Marsie

Oto maszyna, która zbuduje ludzkie osiedla na Marsie
Źródło zdjęć: © Youtube.com
28.04.2017 10:38

Naukowcy MIT zbudowali gigantyczną mobilną drukarkę 3D, która jest w stanie zbudować dom w 14 godzin. W przyszłości może trafić na Marsa, żeby budować ludzkie osiedla.

Urządzenie naukowców MIT składa się z mobilnej platformy i robotycznego ramienia. Twórcy wierzą, że urządzenie najpierw może zrewolucjonizować budowę domów na Ziemi, a w przyszłości pozwolić składać je na innych planetach. Film pokazuje w przyspieszonym tempie budowę przykładowego budynku. Cały proces zajął 14 godzin.

Serwis Techcrunch przytacza zdanie jednego z twórców tego projektu – Stevena Keatinga. Opowiadając o projekcie zaznacza on, że na urządzenie należy patrzeć raczej jako na platformę niż tylko drukarkę 3D. Jej możliwości mają być o wiele większe.

Celem jest stworzenie systemu, który pozwala podejmować wiele różnych czynności – tworzenie struktur, kopanie, drążenie, przemiał. Istotne jest też, że drukarka została zaprojektowana tak, aby mogła być zasilana przez energię, którą sama wytworzy dzięki fotowoltaice (panele słoneczne mają przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną) . Ma mieć też możliwość budowania z materiałów, które znajdują się na miejscu.

Obecnie system działa po naciśnięciu przycisku, ale jeśli urządzenie będzie musiało pracować w trudnych warunkach - takich jak Antarktyka, tundra czy Mars - może działać zupełnie autonomiczne.

Pomysł drukowania domów w 3D nie jest nowy. Isnieje wiele urządzeń pozwalających z mniejszym lub większym sukcesem wydrukować zaprojektowany wcześniej dom. Ten jednak stawia przed sobą znacznie ambitniejsze cele.

Twórca wierzy, że system osiągnie takie możliwości już w niedalekiej przyszłości. - W ciągu najbliższych 5 lat nie zbudujesz w ten sposób swojego domu, ale będą tworzone w ten sposób struktury - dodał.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)