Trwa ładowanie...
d4avbyw
wiadomości
+1

Oszustwo "na ZUS". Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega

Fałszywe maile informują o zaległych wpłatach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega - to nie są maile od prawdziwego ZUS-u.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS ostrzega: to nie nasze maile
ZUS ostrzega: to nie nasze maile (East News, Fot: East News)
d4avbyw

Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, "w ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych".

Layer 1

Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład.

ZUS

Wystarczy jednak przyjrzeć się adresowi nadawcy, by rozpoznać przekręt. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Żaden z adresów nie ma stosowanego przez ZUS rozwinięcia zus.pl.

d4avbyw

Zobacz też: Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem

Przy okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ich maile nie przychodzą z adresu zawierającego "gov.pl". A właśnie taki był także wykorzystywanych w kampaniach oszustów.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek 500+ i 300+ przez PUE, Profil Zaufany lub bank?

d4avbyw

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, "gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu". Jeżeli mamy wątpliwości, ZUS prosi, by podejrzenia weryfikować poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

d4avbyw

Podziel się opinią

Share

d4avbyw

d4avbyw
Więcej tematów