Ogroman ilość plastiku zginęła z oceanów. Naukowcy wiedzą, gdzie jest

Każdego roku do oceanów trafiają ogromne ilości śmieci. Znaczna część z nich to tworzywa sztuczne, które zagrażają wodnej faunie i florze. Interesujące, że na powierzchni unosi się tylko 1 proc. wyrzucanego plastiku. Gdzie jest reszta odpadów?

Ogroman ilość plastiku zginęła z oceanów. Naukowcy wiedzą, gdzie jest
Źródło zdjęć: © East News | RODRIGO BUENDIA/AFP/East News
Karolina Modzelewska

13.03.2020 12:34

"Brakujący" plastik w oceanach od dawna stanowił zagadkę dla naukowców. Do tej pory skupiali się na jego poszukiwaniach w takich miejscach jak Great Pacific Garbage Patch (duża, dryfująca plama śmieci na Oceanie Spokojnym), dna oceanów czy żołądki morskich zwierząt.

Zaginiony plastik

Najnowsze badania sugerują, że część plastiku z oceanów jest transportowana z powrotem na ląd i wypychany z dala od brzegu. Tam często natrafia na roślinność, która blokuje mu możliwość dalszej wędrówki. Oczywiście problem plastiku na plażach jest od dawna znany na całym świecie. Jednak niewiele uwagi poświęcono znalezieniu odpowiedzi na pytania: dlaczego i w jaki sposób tereny przybrzeżne przejmują plastik z oceanów.

Jak informuje portal Science Alert, odkrycie może mieć duży wpływ na walkę z tworzywami sztucznymi, trafiającymi do mórz i oceanów. Naukowcy odpowiedzialni za odkrycie wskazują, że około 90 proc. śmieci, które trafia do oceanu, pozostaje w strefie przybrzeżnej, czyli w odległości około 8 kilometrów od wybrzeża.

Chris Wilcox i Britta Denise Hardesty z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation zgromadzili dane na temat ilości i lokalizacji śmieci wokół całego wybrzeża Australii w latach 2015-2016. Zarejestrowano je w 188 lokalizacjach, z czego 56 proc. stanowiły tworzywa sztuczne, 17 proc. szkło, a 10 proc. piana.

Znalezione śmieci stanowiły mieszankę odpadów wytworzonych przez ludzi oraz oceany. Na ich ilość wpływała aktywność fal oraz wiatru (chociaż w mniejszym stopniu). Obszary gęsto zaludnione i te, w których wybrzeża są łatwo dostępne, były najbardziej narażone na gromadzenie oceanicznych plastików.
Przy brzegu znajdowały się mniejsze szczątki, a takie rzeczy jak plastikowe butelki, reklamówki, paczki po przekąskach itp., były znacznie dalej. Często "wplątane" w przybrzeżną roślinność.

Wiele zwierząt myli kolorowy plastik z pożywieniem lub zaplątuje się w niego, co często kończy się tragicznie. Odpady szkodzą delikatnym, morskim ekosystemom, szkodzą rafom koralowym i przyczyniają się do migrowania gatunków inwazyjnych. Są też zagrożeniem dla zdrowia ludzi i turystyki.

Walka z odpadami

Zanieczyszczenie plastikami można zmniejszyć, wprowadzając lokalne zmiany, np. tworząc kosze na śmieci na plaży, stacje oczyszczania wody, a także tworząc zachęty dla społeczeństwa i kampanie informacyjne. Innym rozwiązaniem jest właściwe ukierunkowanie polityki gospodarowania odpadami, a także recyklingu sztucznych odpadów.