ycipk-19382q

Odkryto posąg sfinksa sprzed 2300 lat. Jest praktycznie nienaruszony

Archeolodzy badający ruiny starożytnej egipskiej świątyni dokonali niesamowitego odkrycia. Praktycznie nienaruszony posąg sfinksa ukrywał się pod piaskiem prawdopodobnie przez ponad 2000 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Archeolodzy byli zaskoczeni niesamowitym stanem posągu
Archeolodzy byli zaskoczeni niesamowitym stanem posągu (Ministry of Antiques, Fot: Facebook)
ycipk-19382q

Posąg wyrzeźbiony w piaskowcu został znaleziony w egipskiej starożytnej świątyni Kom Ombo, w pobliżu miasta Asuan. Leży w południowej części Egiptu, u wybrzeży rzeki Nil. Naukowcy odkryli sfinksa dzięki projektowi obniżania poziomu wód gruntowych, prowadzonemu przez Ministerstwo Starożytności Egiptu. O odkryciu poinformowano za pośrednictwem portalu Facebook.

To jedno z ciekawszych odkryć archeologicznych ostatnich lat, ogłoszonych przez Ministerstwo Starożytności. Niedawno, również za pomocą Facebooka, archeolodzy informowali o wykopaniu niesamowitego, największego w historii sarkofagu wykonanego z czarnego grafitu.

ycipk-19382q

I chociaż samo w sobie odkrycie może być ekscytujące, szczególnie ze względu na niesamowity stan posągu, to rozmiarami nie umywa się do Wielkiego Sfinksa z Gizy. Odnaleziony 16 września piaskowy relikt ma zaledwie 38 cm wysokości.

W tej samej świątyni, dwa miesiące wcześniej archeolodzy natrafili na dwa reliefy Ptolemeusza V. Z tego względu, sfinksa powiązano z dynastią Ptolemeuszy, datując jego powstanie na lata między 305 a 30 rokiem p.n.e.

Na razie nie ustalono, do czego służył posąg. Sfinksy były bardzo ważne w kulturze starożytnego Egiptu. Kojarzono je z faraonami i często umieszczane w okolicach ich grobowców, jako strażników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-19382q
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19382q

ycipk-19382q
ycipk-19382q