Nowe, fajne triki w iPhone'ach

Strona głównaNowe, fajne triki w iPhone'ach
21.09.2015 13:37
Nowe, fajne triki w iPhone'ach
Źródło zdjęć: © Apple

Wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 9 przybyło kilka przydatnych funkcji. Teraz łatwiej jest przełączać się między aplikacji, oszczędzać energię baterii. Wzrosła także pojemność konta iCloud. Dodano funkcję robienia odręcznych notatek, czy też list do odhaczenia. Zobaczcie najciekawsze zmiany.

Nowe notatki

Funkcjonalność nowej wersji notatek dotyczy tylko tych z nich, które utworzone są na koncie iCloud. Pozostałe notatki, np. połączone z Microsoft Exchange albo kontem Gmail wyglądają tak, jak poprzednio.

W iOS9 możemy w prosty sposób tworzyć notatki pismem odręcznym, rysować, wstawiać zdjęcia, a także tworzyć listy. Listy, np. zakupów, skonstruowane są w taki sposób, że w prosty sposób możemy je zaznaczać i odznaczać jako zatwierdzone lub nie.

288770553819773075
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Opcja oszczędzania baterii i wygodne szukanie ustawień

W ustawieniach znajdziemy odnośnik do zarządzania baterią. Możemy już nie tylko włączyć procentowy wskaźnik poziomu naładowania, ale także aktywować tryb niskiego zużycia energii. Według Apple wydłuża to pracę urządzenia o minimum godzinę. W tym trybie nie jest pobierana poczta w trybie Fetch, aplikacje nie aktualizują danych w tle, a także zostają wyłączone niektóre efekty wizualne. Możliwe jest także sprawdzenie, która aplikacja „pożera”. najwięcej zasobów baterii i jak długo jest ona włączona.

Jeśli nie wiecie, gdzie znaleźć szukaną przez was opcję ustawień od teraz, możecie ją po prostu wyszukać wpisując początek nazwy.

288770553819969683
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Wygodna opcja "wróć"

Kiedy korzystamy np. z Facebooka i w tym samym czasie przełączymy się np. do aplikacji Messenger, wtedy w lewym górnym rogu ekranu pojawi się pole z napisem „Wróć”. W ten sposób nie będziemy musieli użyć klasycznego przełączania pomiędzy aplikacjami. Wystarczy jedno dotknięcie i wracamy do poprzednio używanej aplikacji.

288770553820100755
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Zwiększona pojemność dysku iCloud

W najtańszej płatnej opcji pakietu dyskowego iCloud Apple zwiększyło dostępną pojemność. Teraz za 9. Eurocentów dostaniemy nie 20 GB, a 50.

288770553820362899
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Zmiana w przeglądaniu zdjęć i folderach

W folderach ze zdjęciami pojawiły się dwa nowe foldery. Pierwszy –. nazwany Selfie – zapisuje wszystkie zdjęcia wykonane przednią kamerą telefonu. Drugi zapisuje w jednym miejscu wszystkie wykonane przez nas zrzuty ekranu. Podczas przeglądania zdjęć będziemy mieli dostęp do nowego paska umieszczonego pod zdjęciami. Pozwala on na błyskawiczne przeskakiwanie pomiędzy zdjęciami i łatwe wybieranie najlepszych ujęć.

288770553820493971
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Nowy kalendarz i nowa funkcja w mapach

Kalendarz w iOS9 będzie automatycznie dodawał wydarzenia, które znajdzie w poczcie e-mail np. zaproszenia na spotkania, informacje o lotach, potwierdzenia rezerwacji biletów etc. Jeśli do wydarzenia przypisana jest lokalizacja, to na podstawie oceny ruchu drogowego wygeneruje przypomnienie w takim momencie, abyśmy mogli spokojnie dojechać.

Mapy zyskały z kolei funkcję wyznaczania trasy za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Niestety, przynajmniej w Warszawie, ta funkcja nie działa. Mapy nie są w stanie znaleźć żadnego połączenia, które pozwoliłoby dojechać np. pod Pałac Kultury.

288770553820690579
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Sugestie Siri

Tradycyjne przeciągnięcie palcem w dół po ekranie wywoływało funkcję wyszukiwania. Teraz, wzbogacona jest ona o dynamiczne sugestie, które zmieniają się na podstawie naszych nawyków, a także mogą być związane z miejscami, w których przebywamy. Sugestie Siri możemy także wywołać przesuwając palcem w prawo na pierwszym ekranie. W tym miejsca są one wzbogacone o kontakty, z którymi często piszemy/rozmawiamy.

Siri rozumie też więcej poleceń. Możemy użyć głosowej komendy „Pokaż mi moje ostatnie zdjęcia”. albo „Pokaż listę ostatnich połączeń” – oczywiście wciąż w języku angielskim, lub innym obsługiwanym przez Siri.

288770553820952723
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Wyłączanie funkcji potrząsania

Jeśli irytowało cię, że podczas pisania wiadomości iPhone wykrywając nawet niezamierzone potrząśniecie telefonem chciał cofnąć wpisywany tekst, to teraz możesz tę funkcję wyłączyć.

288770553821083795
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Więcej opcji zapisywania załączników

Teraz w prosty sposób można zapisywać załączniki. Możemy kliknąć na wybrane zdjęcie i w menu znajdziemy opcję zapisania zdjęcia, zapisania wszystkich zdjęć, albo łatwego przypisania go do kontaktu. Łatwiej też wstawić załączniki bezpośrednio w treść maila. Wystarczy przytrzymać palec na ekranie i po pojawieniu się menu opcji wybrać wstawienie zdjęcia lub załącznika.

288770553821214867
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Nowy sposób przełączania się między aplikacjami

Zmieniono sposób przełączania pomiędzy aplikacjami. Od teraz przypominają one zachodzące na siebie zakładki lub kartki. Pierwsze wrażenia przy korzystaniu jest dość dziwne i stary sposób mógł wydawać się lepszy. Miejmy nadzieję, że to tylko kwestia przyzwyczajenia.

288770553821411475
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Nowy Passbook i Kiosk

Jeśli będziecie chcieli znaleźć program Passbook, to nic z tego. Zmienił się on w Wallet, jednak jego funkcjonalność pozostała taka sama. Kiosk stał się natomiast folderem, w którym od razu mamy dostęp do naszych ulubionych tytułów, dzięki czemu otworzymy je szybciej.

288770553821542547
Źródło zdjęć: © (fot. WP)

Łatwe robienie notatek i przypomnień

Nowa wersja oprogramowania umożliwia również łatwe i proste robienie notatek np. w przeglądarce Safari, Mapach i innych programach. Wystarczy stuknąć w symbol dodatkowych opcji i wybrać notatki lub przypomnienia.

288770553821673619
Źródło zdjęć: © (fot. WP)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)