Nowe etykiety energetyczne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Etykiety energetyczne tworzą podstawy europejskiego systemu oznakowania, który wpisuje się w unijny cel redukcji poziomu emisji CO2 oraz zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych. To popularne dziś oznakowanie umieszczane jest od roku 1995 na sprzęcie, AGD, który zużywa najwięcej energii: na lodówkach, pralkach, zmywarkach oraz kuchenkach. Oprócz wspomnianych 4 grup urządzeń można je spotkać jeszcze na klimatyzatorach, grzejnikach wody oraz świetlówkach.

Nowe etykiety energetyczne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

01.06.2012 10:08

Etykiety energetyczne informują konsumentów o kilku parametrach urządzeń. Najistotniejszym z nich jest roczne zużycie energii, które przyporządkowane jest także do łatwo rozpoznawalnej skali efektywności energetycznej od G (najmniej wydajnego urządzenia) do A (najbardziej wydajnego urządzenia). Ponieważ etykiety są obowiązkowe w całej Unii, to wszyscy producenci dokonując w laboratoriach pomiarów swojego sprzętu stosują te same normy unijne. Dzięki temu konsument może porównać różne marki i modele tego samego sprzętu mając przy tym pewność, że rzetelne dane na etykiecie są gwarantowane prawem unijnym. W ten sposób efektywność energetyczna stała się równie istotnym czynnikiem przy zakupie, co cena nabywanego sprzętu AGD. Nacisk położony na oszczędność energii zachęcił także producentów do trwałego rozwoju innowacyjnych technologii.

Niewątpliwy sukces etykiet pociągnął za sobą znaczące inwestycje w podnoszenie wydajności energetycznej AGD. W konsekwencji, po niespełna 10-ciu latach stosowania, dostępne klasy od G do najwyższej, czyli A, stały się mało ambitne, a prawo unijne przestało już nadążać za wzrostem efektywności energetycznej pozostałych urządzeń. Po ponad 2 latach prac Unia Europejska znowelizowała w 201. roku dyrektywę w sprawie etykiet energetycznych. Nowe przypisy ramowe pozwolą, aby w przyszłości etykiety mogły być stosowane dla szerszej gamy urządzeń, ale także, np. na oknach lub drzwiach.

Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych klas A+, A++ oraz A+++. Bez zmian pozostała ilość klas pokazywana na etykiecie (7 pasków). Nowe etykiety energetyczne będą wprowadzane stopniowo dla każdej grupy sprzętu poprzez stosowny akt wykonawczy Komisji Europejskiej. W pierwszej kolejności wydawane będą rozporządzenia dla sprzętu już używającego etykietę energetyczną.

Pod koniec 2010r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostały rozporządzenia delegowane Komisji Europejskiej dotyczące etykietowania urządzeń chłodniczych, pralek, zmywarek oraz telewizorów. Nowe etykiety dla tych urządzeń posiadają szerszą skalę efektywności energetycznej, do której dodano nowe klasy: A+, A++ oraz A+++. Etykiety będą jednakowe we wszystkich krajach oraz neutralne językowo dzięki zastosowanym piktogramom.

- _ Przemysł AGD od dawna czekał na tę zmianę. Do tej pory producenci wprowadzając najnowsze technicznie urządzenia klasyfikowali je do najwyższej klasy A, mimo, że były one nawet o 30% wydajniejsze od innych urządzeń z tej klasy. Zyskają więc motywację do dalszej poprawy efektywności energetycznej i szukania innowacyjnych rozwiązań. Konsument będzie mógł świadomie kupić jeszcze bardziej efektywne AGD. _–. ocenia Wojciech Konecki z CECED Polska, Związku Pracodawców AGD.

Nowe przepisy dla tych 4 grup urządzeń zobowiązują producentów i importerów do stosowania nowych etykiet od 2. grudnia 2011r. Sprzedawcy mogą sprzedawać sprzęt ze starą etykietą bez ograniczeń czasowych, pod warunkiem, że zostanie on wprowadzony na rynek (np. zakupiony przez sklep od producenta) przed 20 grudnia 2011r.

-/PS/JG

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)