Trwa ładowanie...

Nowa forma krzemu może umożliwić dalszy rozwój technologiczny

Krzem jest jednym z niezbędnych pierwiastków do tworzenia nowych technologicznych rozwiązań. Ze względu na jego wagę główny obszar technologiczny w USA dostał nazwę Silicon Valley, czyli Dolina Krzemowa. Teraz naukowcy mają kolejne rozwiązanie z jego udziałem.

Share
Nowa forma krzemu może umożliwić dalszy rozwój technologiczny
Źródło: Getty Images
d3ipkq4

Serwis Phys.org donosi o nowej metodzie syntezy krystalicznej formy krzemu o heksagonalnej strukturze. Ta zaś mogłaby potencjalnie zostać wykorzystana do tworzenia urządzeń elektronicznych o ulepszonych właściwościach. 

Prace na tym projektem zostały przeprowadzone przez Thomasa Shiella i Timothy'ego Strobela z Carnegie. Panowie w swojej pracy donoszą, że nowa, sześcienna forma krzemu znacząco przekracza standardowe właściwości zastosowania tego pierwiastka, dając pole do popisu przyszłym twórcom nowych rozwiązań technologicznych.

d3ipkq4

Nie są to pierwsze badania mające dać formę heksagonalnego krzemu. Tego rodzaju krzem zostały zsyntetyzowane przez naukowców już wcześniej. Wtedy jednak działało to poprzez osadzanie cienkich warstw lub jako nanokryształy współistniejące z nieuporządkowanym materiałem. 

Obecna metoda, zastosowana przez Laboratorium Strobla, znana jest jako Si24. Phys.org informuje, że pozwala ona na zsyntezowanie po raz pierwszy wysokiej jakości kryształów objętościowych. Zespół ma również nadzieję, że potencjalnie będzie w stanie wykorzystać tę metodę do stworzenia kryształów zaszczepiających, aby wyhodować duże objętości struktury 4H o właściwościach, które potencjalnie przewyższają właściwości diamentowego krzemu.

Co ciekawe, chociaż naukowcy uważają za teoretycznie możliwe istnienie wiele różnych alotropów krzemu o ulepszonych właściwościach fizycznych, w praktyce możliwe do uzyskania jest tylko kilka. Wynika to ze obecnie dostępnych szlaków syntezy oraz konieczności dalszej pracy nad właściwościami tego pierwiastka.

d3ipkq4

Podziel się opinią

Share
d3ipkq4
d3ipkq4
Więcej tematów