ycipk-plxtz2

Tego mogliście nie wiedzieć o katedrze Notre-Dame. 8 ciekawostek i ważnych informacji

15 kwietnia 2019 roku w sercu Paryża rozegrała się tragedia. Kilkusetletnią katedrę Notre-Dame pochłonął silny pożar. To wyjątkowy zabytek nie tylko ze względu na swój wiek. Francuzi są z nim mocno związani historycznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra Notre-Dame ma bogatą historię i wnętrze
Katedra Notre-Dame ma bogatą historię i wnętrze (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-plxtz2

Katedra Notre Dame płonęła od poniedziałkowego wieczoru do późnej nocy. Ogień udało się w końcu opanować, ale duża część katedry została zniszczona. W całej Francji ludzie nie dowierzali, oglądając telewizję. Pod katedrą modliły się tysiące wiernych.

Budowa katedry Notre Dame zaczęła się jeszcze w XII wieku i trwała ponad 180 lat. Od 1163 do 1345 roku trwała budowa olbrzymiej konstrukcji.

Rewolucjoniści chcieli zburzyć Notre Dame

Okazuje się jednak, że chociaż wiele łączy Francję z Notre-Dame, to w rzeczywistości nie zawsze była to udana relacja. Wielokrotnie próbowano ją zniszczyć. Już podczas Rewolucji Francuskiej w XVIII wieku utraciła zadaszenie wież. Niewiele brakowało, aby już wtedy doszło do jej zburzenia. Rewolucjonistów rzekomo zatrzymało jedynie... ryzyko uszkodzenia pobliskich budynków.

ycipk-plxtz2

Victor Hugo ratuje katedrę

Kolejny raz próbowano zburzyć ją w XIX wieku. Była zapuszczona i wyglądała raczej jako powód do wstydu niż chwały. Miasto nie chciało się nią zająć i miało plan rozbiórki. Zareagował na to pisarz Victor Hugo.

To autor powieści, którą każdy z nas doskonale zna i dzięki której o Notre-Dame mówi się na całym świecie. To oczywiście "Dzwonnik z Notre-Dame". Dzięki niej katedra zagościła w sercu Francuzów na zawsze i nikt nie miał już pomysłów jej burzenia. Sam Hugo początkowo chciał swą powieść nazwać po prostu "Notre-Dame z Paryża". Dopiero w trakcie pisania zmienił zdanie i w tytule umieścił kulawego i jednookiego dzwonnika.

Gargulce z Notre-Dame

Z Notre-Dame tuż po dzwonniku i dwóch charakterystycznych wieżach najbardziej kojarzonym elementem są gargulce. Żeby zobaczyć te rzeźby z bliska, trzeba wspiąć się po 387 schodkach. Najsłynniejszym z gargulców jest podpierający głowę Le Stryge. Jego rzeźba prawdopodobnie ma być boską ochroną dla katedry. Zazwyczaj gargulce nazywano "rzygaczami", bo służyły jako odpływ dla ścieków i wody.

ycipk-plxtz2
mwmedia
Podziel się

Radosna twórczość architekta

Gargulce nie są wytworem średniowiecznej architektury. To efekt odtworzenia katedry po Rewolucji Francuskiej przez francuskiego architekta Eugène Viollet-le-Duc. Wcale nie zrobił tego tak, jak moglibyście sobie wyobrażać. Zgodnie z planem, kreska do kreski? Nic bardziej mylnego.

W XIX wieku nikt się tym nie przejmował. Viollet-le-Duc odtworzył katedrę wedle swoich wyobrażeń i własnej inwencji. Niektóre z elementów zostały wręcz zniszczone i zamienione wedle koncepcji architekta. Na przykład rzeźba Tomasza Apostoła otrzymała twarz renowatora, Violleta-le-Duc'a. Iglica, która runęła 15 kwietnia również była wytworem jego wyobraźni.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się
ycipk-plxtz2

Skarby katedry Notre-Dame

We wnętrzu katedry Notre-Dame znajduje się wyjątkowy skarbiec. Niewiele jest takich na Ziemi. W trakcie pożaru te wszystkie te wszystkie przedmioty były zagrożone, ale na szczęście zdołano je uratować w czas.

W skarbcu przetrzymywano wielkie relikwie dla chrześcijaństwa. Fragment Krzyża Prawdziwego - element włóczni przeznaczenia, która poprowadzona przez Longina przebiła bok ciała Jezusa Chrystusa, zadając ostateczny cios. Do dziś częścią skarbca jest Korona Cierniowa Jezusa, a także drzazga i gwóźdź z Krzyża.

Polski wątek - Plac Jana Pawła II

Nie każdy mógł o tym słyszeć, ale od 2006 roku dziedziniec przed katedrą nosi nazwę "Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II". Rok po śmierci papieża Polaka został poświęcony jego pamięci.

ycipk-plxtz2
Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Organy Notre-Dame

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

We wnętrzu katedry znajdują się jedne z największych organów na świecie. W ich skład wchodzi aż 7374 piszczałek. Na poniższym wideo możecie zobaczyć z bliska, jak piękny to instrument. I jak niesamowite dźwięki potrafi wydawać.

ycipk-plxtz2

Same organy są największym instrumentem świata, ale w przypadku Notre-Dame wcale nie mówi się o rekordzie. Znacznie większy instrument znajduje się w Atlantic City Convention Hall w Stanach Zjednoczonych.

Notre-Dame w historii Francji

Katedra Notre-Dame łączy się z historią Francji nie tylko w momentach, kiedy chciano ją zburzyć. To właśnie w niej cesarzem mianował się znany nam dobrze Napoleon. Również w Notre-Dame odbył się pogrzeb Charlesa de Gaulle'a, na którym zebrały się tysiące mieszkańców nie tylko Paryża, ale całej Francji.

Notre-Dame w grach

Producenci gier wróżyli katedrze Notre-Dame długie życie. Rozgrywająca się w 2084 roku "Remember Me" pośród futurystycznych budynków zachowuje klasyczną budowlę, która wtedy ma już ponad 900 lat. I oby tak było. Bo widok jest niesamowity.

Archigame
Podziel się

Notre-Dame trafiła również do przygód Seana Devlina z gry The Saboteur, której akcja toczyła się w czasie okupacji niemieckiej. A w ograniczonej formie kilku rysunków w stylu kubizmu trafiła również do nowości We. The Revolution.

Katedra znalazła się także w bardzo popularnej serii gier, znanej praktycznie każdemu. W Assassin's Creed: Unity możemy wspiąc się na jej szczyt i przyglądać się widokom wirtualnego Paryża.

Polub WP Tech
ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-plxtz2