Netflix blokuje obchodzenie ograniczeń przez VPN
05.12.2018 12:10, aktual.: 07.12.2018 12:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polska ma jedną z najgorszych ofert Netfliksa na świecie. Więcej od nas płacą tylko Norwegowie, ale to my mamy najmniej filmów. W takich realiach popularne jest korzystanie z VPN-ów, te są jednak blokowane przez serwis.
Łącząc się z internetem przez VPN, czyli Virtual Private Network, po pierwsze ukrywamy swoją działalność przed potencjalnymi podglądaczami, a po drugie ukrywamy naszą lokalizację. Właśnie ta druga właściwość jest wykorzystywania, do obchodzenia m.in. przez Polaków ograniczeń i zabezpieczeń Netfliksa. Jest ona też niezgodna z regulaminem serwisu i może skutkować wyłączeniem do niego dostępu.
Różnice w bibliotekach serwisu nie wynikają z widzimisię dyrektorów. To przede wszystkim kwestia licencji i pozwoleń. Jednak niezależnie od powodu ludzie chcą oglądać swoje ulubione filmy i seriale, a jeśli nie mogą robić tego legalnie, to znajdą drogę na około. Sposobem Polaków stało się kupowanie dostępu do amerykańskiej wersji Netfliksa (który ma największą bibliotekę) i łączenie się z serwisem przez VPN. Dlaczego przez VPN? Bo Netlfix blokuje dostęp do usługi z innego kraju niż ten w którym znajduje się użytkownik – to też kwestia umów i licencji.
Raport o blokowaniu VPN-ów przez Netlfiksa
W walce o dotrzymanie umów ze studiami filmowymi i dystrybutorami Netflix zaczął blokować także połączenia przez VPN-y. Eksperci portalu Comparitech.com przetestowali 59 najpopularniejszych VPN-ów w 30 krajach i sporządzili listę tych, które mogą odblokować dostęp do amerykańskiego Netfliksa (bo ten jest najbardziej pożądany).
Z Polski jedynie 10 przetestowanych VPN-ów odblokowało dostęp do serwisu z USA łącząc się z komputera z Windowsem, 6 z urządzeń z Androidem i 5 z iPhonów i iPadów. Niewykluczone, że niebawem liczby te jeszcze spadną, bo Netflix stale blokuje nowe usługi VPN. Niewykluczone też, że wspomniany raport portalu Comparitech się do tego przyłoży, bo jak mówią jego autorzy jest to "pierwszy tak rozległy raport".
Geoblokada to dyskryminacja
Problem "geoblockingu", czyli właśnie blokowania dostępu do zasobów internetowych w zależności od tego, z jakiego kraju łączy się internauta próbuje rozwiązać Unia Europejska. Rada Europejska uznała, że stosowanie geoblokad w internecie to dyskryminująca praktyka która uniemożliwia klientom internetowym dostęp do produktów i usług oraz ich zakup poprzez stronę znajdującą się w innym państwie członkowskim.
Aby usunąć tę barierę Unia Europejska wprowadziła w lutym 2018 rozporządzenie zakazujące nieuzasadnionej geoblokady na rynku wewnętrznym. Rozporządzenie wyklucza jednak usługi audiowizualne, czyli właśnie Netfliksa i podobne. Do tej kwestii Komisja Europejska ma jednak powrócić.
Komentarz firmy Netflix:
- Używanie VPN lub serwerów proxy do wirtualnego przekraczania granic w celu korzystania z zagranicznych wersji serwisu, narusza warunki korzystania z usługi Netflix oraz licencje dostępnych na platformie programów, filmów i seriali - Biuro prasowe Netflix.