Koronawirus przy chorobach towarzyszących. Polscy naukowcy przeprowadzili nowe badania

Koronawirus przy chorobach towarzyszących. Polscy naukowcy przeprowadzili nowe badania

Ruszają kolejne badania nad koronawirusem
Ruszają kolejne badania nad koronawirusem
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
09.09.2020 10:50

Polscy biotechnolodzy rozpoczynają badania nad wpływem infekcji towarzyszących na przebieg COVID-19. W trakcie analiz przyjrzą się m.in. grypie oraz zakażeniom bakteryjnym. Pierwsze efekty ich pracy mają być dostępne pod koniec tego roku.

Projekt badawczy będzie realizowany przez biotechnologów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O jego rozpoczęciu w poniedziałek (07.09.2020 r.) informowała rzeczniczka prasowa UG - Beata Czechowska-Derkacz.

COVID-19 i infekcje towarzyszące

Badania mają na celu weryfikację wpływu infekcji towarzyszących na przebieg COVID-19. Będą prowadzone pod kierownictwem dra Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci skupią się na przeprowadzeniu analiz w dwóch grupach osób chorujących na COVID-19. Pierwsza grupa to osoby, które nie mają żadnych objawów choroby lub są one nieznaczne. Z kolei druga grupa to osoby, u których zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przebiega w ciężki sposób.

Polskie badania nad koronawirusem

- Wielu naukowców aktualnie zastanawia się, jaki wpływ na przebieg COVID-19 mają tzw. infekcje towarzyszące, w tym, chociażby grypa, wirus RSV czy zakażenia bakteryjne. W wirusologii znamy kilka mechanizmów, które mogą występować. Czasami jest tak, że gdy konkretny wirus wnika do komórki gospodarza, to blokuje możliwość namnażania się innemu wirusowi, co może prowadzić do zmniejszenia objawów czy też rozprzestrzeniania się tego drugiego wirusa – powiedział dr Rąbalski w rozmowie z PAP.

Inny z możliwych scenariuszy zakłada, że jeden z wirusów osłabia organizm i ułatwia przenikanie drugiego, stwarzając lepsze warunki do jego namnażania. Dlatego naukowcy w trakcie swoich badań chcą sprawdzić, w jaki sposób inne infekcje wpływają na COVID-19, a przede wszystkim czy nasilają jego objawy.

Pierwsze wyniki badań będą dostępne pod koniec tego roku. Dzięki nim eksperci stworzą stosowne rekomendacje np. zalecenia wcześniejszych szczepień na grypę czy inne choroby wirusowe.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)