Naukowcy natrafili na dziwne ślady stóp. Prawdopodobnie należą do dinozaurów
Na wybrzeżu szkockiej wyspy badacze odkryli 50 śladów stóp, które najprawdopodobniej należały do dinozaurów. Niektóre z nich zachowały swój pierwotny kształt oraz zarys pazurów. To oszałamiająca skarbnica wiedzy.
Odkrycie rzuca nowe światło na gatunki dinozaurów, które żyły w regionach aktualnej Szkocji 170 milionów lat temu. To okres jury środkowej, która trwała w okresie mniej więcej od 163,5 do 174,1 milionów lat temu. Skamieniałości z tych czasów są niezwykle rzadkie, więc znalezisko jest naprawdę bardzo wartościowe dla naukowców.
Nowo odkryte ślady były trudne nie tylko do znalezienia, ale też do zbadania. Częścią problemu związanego z ich odkrywaniem jest to, że pozostało niewiele warstw osadowych pochodzących z tego okresu. Warunki panujące na wyspie są bardzo trudne. Szczególnie we znaki dają się wilgoć i wiatr, które doprowadzają do erozji, niszcząc strukturę skał, w których dziś znajdują się ślady dinozaurów. To ogromna strata, ponieważ w okresie jury środkowej nastąpił krytyczny zwrot w ewolucji dinozaurów. Pojawiły się pierwsze mięsożerne tyranozaury, bardzo dobrze znane stegozaury, pierwsze latające dinozaury oraz gigantyczne zauropody.
Z tego względu odkrycie 50 śladów (w tym dwie ścieżki i wiele losowo postawionych stóp) dinozaurów naukowcy uznają jako niezwykłe. Znaleziono je na położonej na północno-wschodniej części Szkocji wyspie Skye, na wierzchołku Brother's Point. Odkrycie to przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, Muzeum Staffin i Chińskiej Akademii Nauk.
Tak wygląda Brother's Point z perspektywy drona.
Nie wszystkie gatunki udało się rozpoznać, ale przynajmniej przypisać je do konkretnych rzędów, takich jak zauropody, do których należały ogromne 15 metrowe, ważące ponad 4,5 tony okazy, czy teropody, wśród których wyróżnia się tyranozaury czy welociraptory.
Ten sam zespół trzy lata wcześniej odkrył ślady dinozaurów w innym miejscu wyspy, jednak były to tylko dowody na istnienie zauropodów. Według nowego odkrycia na Skye żyły również inne gatunki, w tym latające. Szczegółowo opisano badania w Scottish Journal of Geology.
W okresie środkowej jury nie było to tak popularne miejsce jak dziś. Turyści odwiedzają Skye dla wspaniałych klifów skalnych o które rozbijają się rozpędzone fale morskie, ogromnych stad owiec i innych pięknych krajobrazów. Za czasów dinozaurów jednak był to obszar klimatu podzwrotnikowego. Wyspa leżała znacznie bliżej równika, zawierając piękne laguny, rzeki i rozległe plaże. A także, jak się okazuje, dinozaury.
Źródło: Gizmodo