Trwa ładowanie...

Nastolatek zaprojektował stanik, który jest w stanie zdiagnozować raka piersi

Każdego roku ponad 8 milionów osób umiera z powodu raka piersi. Wczesna diagnoza znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Pewien 18-latek zaprojektował narzędzie, które może pomóc w diagnozie raka piersi, nawet w bardzo wczesnym stadium tej choroby.

Share
Nastolatek zaprojektował stanik, który jest w stanie zdiagnozować raka piersi
Źródło: Higia Technologies
d49l592

W staniku znajduje się ponad 200 czujników, których zadaniem jest badanie objawów wskazujących, że w ciele może rozwijać się nowotwór. Przede wszystkim diagnozowana jest struktura skóry, jej kolor i temperatura. Sensory ciepła badają także przepływ krwi. Dane można odczytać za pomocą aplikacji na smartfona lub na komputerze dzięki modułowi bluetooth.

Stanik powinien być noszony zaledwie przez jedną godzinę tygodniowo. Nie powinno to negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Twórca projektu - Julian Rios Cantu - ma dopiero 18 lat, a do rozpoczęcia prac nad takim wynalazkiem skłoniła go sytuacja jego matki, która po wielu latach walki z chorobą została poddana zabiegowi podwójnej mastektomii. Teraz młody człowiek liczy, że wynalazek będzie w stanie ocalić miliony osób.

Do tej pory projekt zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wygrał m.in. VII edycję konkursu Global Student Entrepreneur's Awards w Meksyku. Wspierany jest też przez meksykańskie inkubatory przedsiębiorczości.

d49l592

Podziel się opinią

Share
d49l592
d49l592
Więcej tematów