Największy w Europie dron pionowego startu powstał w... Świdniku

Największy w Europie dron pionowego startu powstał w... Świdniku21.03.2016 09:59
Największy w Europie dron pionowego startu powstał w... Świdniku
Źródło zdjęć: © Exploti / Wikimedia / CC

Jak to możliwe, że największy w Europie dron pionowego startu powstał właśnie w Polsce? Wszystko dlatego, że jest to specjalna wersja polskiego śmigłowca SW-4.

Według ocen ekspertów to nie tylko największy bezzałogowy helikopter-dron w Europie, ale także jeden z najbardziej ambitnych projektów w całej tej branży. Warto dodać, że SW-4 to ostatni całkowicie polski projekt śmigłowca przed przejęciem zakładów w Świdniku przez włosko-brytyjski koncern AgustaWestland.

Świdnicki "super-dron" pionowego startu nosi oznaczenie SW-4Solo RUAS i został skonstruowany na bazie opracowanego i zbudowanego w PZL- Świdnik helikoptera SW-4. W jego tworzeniu brali też udział Włosi i Brytyjczycy, zaś za układ zdalnego sterowania odpowiedzialni są polscy i włoscy inżynierowie i programiści z grupy Finmeccanica Helicopters.

Bezzałogowy śmigłowiec z podlubelskiej fabryki będzie mógł przenosić precyzyjne rakiety, prowadzić rozpoznanie, ratować rannych, a nawet, operując z pokładów okrętów, zwalczać wrogie jednostki podwodne.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Microsoft przeprasza za tancerki na konferencji GTC
jb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)